Raków Częstochowa zagra o fazę grupową UEFA Champions League!

Mistrz Polski, Raków Częstochowa pokonał (1:0) we wtorek, 15.sierpnia br. na wyjeździe Aris Limassol FC w rewanżowym spotkaniu trzeciej rundy eliminacji do Ligi Mistrzów UEFA. W pierwszym meczu rozegranym przed tygodniem w Częstochowie, podopieczni Dawida Szwargi zwyciężyli (2:1). Tym samym “Czerwono – niebiescy” po raz pierwszy w historii wystąpią w decydującej fazie rozgrywek o awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA!

Gospodarze wtorkowej potyczki rozgrywanej przy potwornym upale na Alphamega Stadium od samego początku spotkania ruszyli od odrabinia jednobramkowej straty z pierwszego meczu rozegranego w Częstochowie. Sygnał do tego, że cypryjczycy będą bardzo groźni – dał już w 2.minucie były czterokrotny Reprezentant Polski i wychowanek Piasta Błaszki, Mariusz Stępiński.

Polski napastnik oddał strzał z pierwszej piłki, który minął światło bramki strzeżonej przez Vladana Kovacevicia! Z kolei w 8.minucie meczu ze strony gospodarzy bardzo groźnie obok bramki główkował Mihlali Mayambela. Jeszcze groźniej zrobiło się w 21. minucie – po rzucie wolnym i zgraniu piłki przez Mariusza Stępińskiego Alex Moucketou-Moussounda mocno uderzył na bramkę, zmuszając Vladana Kovačevicia do odbicia strzału a dobitka Mayambeli w doskonałej sytuacji minęła słupek bramki Rakowa.

Tuż przed przerwą, w pierwszej minucie doliczonego czasu gry znów dał o sobie znać Mariusz Stępiński. Piłka po Jego strzale z woleja trafiła w słupek. Kilka chwil później słoweński arbiter, Matej Jug zaprosił obydwie drużyny do szatni.

Druga część spotkania rozpoczęła się znakomicie dla drużyny prowadzonej przez Dawida Szwargę. W 49.minucie meczu częstochowianie egzekwowali rzut wolny z około 20.metrów.  Do piłki podszedł Fran Tudor, który fantastycznym strzałem tuż przy słupku pokonał Vanę Alvesa!

Po stracie gola Cypryjczycy ruszyli aby jak najszybciej zdobyć wyrównującego gola, a następnie objąć prowadzenie. W ostatnich minutach meczu gospodarze “przycisnęli” piłkarzy Rakowa, jednak w dwóch sytuacjach skutecznie interweniował Vladan Kovačević!

Do regulaminowego czasu gry drugiej części meczu Słoweński arbiter, Matej Jug doliczył jeszcze 5.minut, jednak w tym okresie gry żadnej ze stron nie udało się już zdobyć żadnej bramki. Tym samym Raków Częstochowa pokonał na wyjeździe Aris Limassol FC w rewanżowym spotkaniu trzeciej rundy eliminacji Ligi Mistrzów UEFA.

Częstochowianie awansowali do fazy play – off i w najbliższy wtorek, 22.sierpnia br. o godzinie 21:00 zmierzą się w pierwszym spotkaniu czwartej rundy eliminacji Ligi Mistrzów UEFA z aktualnym Mistrzem Danii, FC Kopenhaga.

Duńczycy wygrali po rzutach karnych 4-2 z czeską AC Spartą Praga w rewanżowym meczu III rundy eliminacji Ligi Mistrzów i awansował do kolejnej fazy rozgrywek, w której zmierzy się z Rakowem Częstochowa. Po dogrywce był remis 3-3 (0-1, 1-1, 2-2). W pierwszym meczu padł bezbramkowy remis. W zespole FC Kopenhagi podstawowym bramkarzem jest wychowanek Wawelu Wirek Ruda Śląska i jednokrotny Reprezentant Polski, 24-letni Kamil GrabaraSpotkanie zostanie rozegrane na ArcelorMittal Park w Sosnowcu przy ulicy Generała Mariusza Zaruskiego 2.

Teraz przed drużyną Rakowa Częstochowa powrót do walki o ligowe punkty. Już w najbliższą sobotę, 19.sierpnia br. podopieczni Dawida Szwargi będą podejmowali PGE FKS Stal Mielec w meczu piątej kolejki o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstaklasy. Początek meczu o godzinie 17:30. W zespole mieleckiej Stal występuje trzech byłych zawodników Rakowa Częstochowa: Maciej Domański, Illa Siarhiejewicz Szkuryn i Jakub Rozwadowski.

15.08.2023, g.19:00: Kolossi (AlphamegaStadium):

Aris Limassol FC – RKS Raków Częstochowa 0:1, (0:0),

Bramka:

0:1: Tudor 49′

Sędziował: Matej Jug (Słowenia). Żółte kartki: Moucketou-Moussounda 67′ (faul) – Cebula 20′ (faul). W 60.minucie żółtą kartką został napomniany trener Rakowa Częstochowa, Dawid Szwarga.

Aris Limassol FC: 1.Vanailson Luciano de Souza Alves “Vana Alves” (kpt) – 6.Eric Boakye (64′ 10.Matija Špoljarić), 20.Steeve Yago, 5.Alex Moucketou-Moussounda, 3.Wánderson de Jesus Martins “Cajú”, 21.Mihlali Mayambela, 23.Karol Struski, 8.Morgan Brown (46′ 22.Veljko Nikolić), 14.Yannick Gomis (64′ 72.Slobodan Urošević), 7.Karl Leo Bengtsson (76′ 66.Jaden Montnor), 11.Mariusz Stępiński (46′ 80. Shavy Babicka),

Rezerwowi: 78. Kóstas Chryssostómou, 90. Éllinas Sofroníou – 12. Antréas Dimitríou, 37.Július Szöke.

Trener: Aleksey Shpilevski.

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovačević – 25.Bogdan Racovitan, 24.Zoran Arsenić (kpt), 4.Efstrátios Svárnas (53′ 22.Deian Sorescu), 7.Fran Tudor, 5.Karl Gustav Vilhelm Berggren, 66.Ioánnis Papanikoláou, 77.Marcin Cebula (64′ 27.Bartosz Nowak), 30.Władysław Koczerchin (86′ 6.Szymon Czyż), 20.Jean Carlos Silva Rocha, 99.Fabian Piasecki (64′ 9.Łukasz Zwoliński).

Rezerwowi: 12.Antonis Tsiftsis – 8.Ben Lederman, 14.Srđan Plavšić, 15.Adnan Kovačević, 21.Dawid Drachal, 93.Sonny Kittel.

Trener: Dawid Szwarga.