Przydrożne i cmentarne ślady II wojny światowej (148)


W odcinku nr 146 wspomniałem o genezie powstania Armii Ludowej, której poprzedniczką była Gwardia Ludowa.

W odcinku nr 146 wspomniałem o genezie powstania Armii Ludowej, której poprzedniczką była Gwardia Ludowa. Otóż, jedynym śladem, jaki odnalazłem w
regionie, dotyczącym tej podziemnej formacji, jest mogiła cmentarna w Borownie (gm. Mykanów) – na zdjęciu. Z inskrypcji wynika, że spoczywa w niej trzech żołnierzy Gwardii Ludowej (w tym jeden nieznany), zamordowanych przez Niemców w roku 1943.
Natomiast, wracając do Batalionów Chłopskich, to na cmentarzu w Białej (gm. Kłobuck) rzuca się w oczy zbiorowa mogiła z wysokim, białym pomnikiem – na zdjęciu. Pochowano w niej 8 żołnierzy BCh (jeden nieznany), którzy polegli już po przejściu przez region frontu Armii Czerwonej, bo 27 stycznia 1945 roku. Otóż, w dniu tym dotarła do placówki Batalionów Chłopskich z Białej informacja, że w pobliskiej wsi Borowianka ukrywa się duży oddział Niemców. Brawurowa próba samodzielnego zlikwidowania wroga nie powiodła się i dopiero atak kompanii Armii Czerwonej doprowadził do zlikwidowania Niemców (30 z nich zabito, a 33 wzięto do niewoli). Wreszcie na cmentarzu w Wilkowiecku (gm. Opatów) można odszukać pod samym murem bardzo skromną wojenną mogiłę – na zdjęciu. Jednak brak daty zdarzenia oraz przynależności organizacyjnej poległych trzech partyzantów (jeden nieznany) nie pozwala na opis okoliczności ich śmierci… (cdn.)

ANDRZEJ SIWIŃSKI

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *