PROMOTORZY CZĘSTOCHOWY 2021


Wyróżnionych za wkład w tworzenie dobrej marki miasta poznaliśmy na finał tegorocznych Dni Częstochowy – to artysta Jerzy Kędziora, dziennikarz Rafał Kuś oraz firma KUBARA Sp. z o.o.

Tytuł przyznawany jest osobom bądź instytucjom, które promują miasto, budują jego silną markę, podkreślają jego charakter i wyjątkowość – a zatem przyczyniają się do tego, że jest pozytywnie rozpoznawalne.

A oto sylwetki wyróżnionych w tym roku:


Jerzy KĘDZIORA – kategoria ,,kultura”

Artysta, rzeźbiarz, częstochowianin. Był uczniem i pedagogiem popularnego, częstochowskiego ,,Plastyka”. W 1972 roku otrzymał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W świecie sztuki znany jest szczególnie z niepowtarzalnych rzeźb balansujących, z którymi gościł na ważnych imprezach artystycznych od Tajpej i Singapuru oraz Abu Dhabi i Dubaju na Wschodzie poprzez metropolie europejskie po Nowy Jork, Miami i San Diego. Do prezentacji tych rzeźb zaprosiły artystę m.in. Biennale w Wenecji, Art Basel w Miami i Dubaju, Art Zuit w Amsterdamie, Art-show w Nowym Jorku, Monako, Tajpej, Palm Beach i San Diego. W Polsce ma kilka realizacji pomnikowych i balansjerów będących wyrazistymi akcentami wielu miejskich przestrzeni. Artysta był honorowany wieloma ważnymi nagrodami i wyróżnieniami. W roku 2015 Burmistrz Miami nadał mu honorowe obywatelstwo miasta i proklamował 27 lutego Dniem Jerzego Kędziory w tym mieście. Jest członkiem krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń twórczych: ZPAP, Sculpture Network, Kinetic Art Organization. Mieszka i pracuje w Poczesnej pod Częstochową.


Rafał KUŚ – kategoria ,,media”  

Absolwent Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza) na kierunku filologia polska. Studiował także podyplomowo dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim. W trakcie studiów współtworzył miesięcznik ,,Nadwarcie Częstochowskie”. Następnie pracował w ,,Życiu Częstochowskim” – na jego łamach promował lokalną kulturę i sport (prywatnie – jako wierny kibic Włókniarza Częstochowa). W 2010 roku przeniósł się do częstochowskiego oddziału ,,Dziennika Zachodniego”. Rok później dołączył do zespołu portalu wczestochowie.pl, z którym współpracuje do dziś. W swoich artykułach promuje Częstochowę w każdej dziedzinie życia – od spraw gospodarczych poprzez zdrowie, sport i kulturę. Wspiera wiedzą i doświadczeniem młodszych kolegów z portalu ,,Aktywna Częstochowa”.


KUBARA Sp. z o.o.  – kategoria ,,biznes”  

Firma rodzinna z dwupokoleniową tradycją i pasją tworzenia zdrowej żywności. Spółka znana jest z wprowadzenia na rynek produktów linii ,,Dobra Kaloria” i ,,Amarello”.  Właśnie realizowana jest jej nowa inwestycja – budowa zakładu w Specjalnej Strefie Ekonomicznej na terenie Częstochowy, prowadzona zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.

na zdjęciach: uroczystość wręczenia wyróżnień ,,Promotor Częstochowy” w Filharmonii Częstochowskiej 29 sierpnia 2021

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *