Raków na szczycie!

W meczu kończącym 25. kolejkę PKO Ekstraklasy Raków Częstochowa wygrał u siebie 2:1 z PGE FKS Stalą Mielec i został nowym liderem PKO Bank Polski Ekstraklasy! Ważne trzy punkty dali gospodarzom Deian Sorescu oraz Ivi López, a dla gości do siatki trafił Krystian Getinger. Wynik dla gospodarzy mógłbyć zdecydowanie wyższy, jednak w poniedziałkowy wieczór (14.marca br.) nie grzeszyli oni skutecznością.

Drużyna pod wodzą Marka Papszuna wykorzystała potknięcia dwóch najgroźniejszych rywali w walce o Mistrzostwo Polski – Pogoni Szczecin i poznańskiego Lecha (obydwa zespoły zremisowały swoje spotkania) i dzięki zwycięstwu nad drużyną PGE FKS Stali Mielec, to częstochowianie zostali nowym liderem rozgrywek PKO Bank Polski Ekstraklasy. Choć zainkasowane trzy punkty nad mielczanami nie przyszły wcale tak łatwo!

Co można było przewidzieć – Raków od samego początku spotkania posiadał olbrzymią przewagę na boisku, jednak gospodarze bardzo razili skutecznością! Najpierw w 11.minuncie, Vladislavs Gutkovskis z ostrego konta trafił w słupek. Następnie kilka minut później w sytuacji “oko w oko” z Damianem Primelem, Reprezentant Łotwy nie trafił w światło bramki!

Z minuty na minutę przewaga częstochowian była jeszcze bardziej widoczna. Najpierw w 35.minucie po strzale Iviego Lopeza fantastycznie interweniował wychowanek Amico Lubin, a następnie po dobitce Vladislavsa Gutkovskisa piłka nie znalazła drogi do mieleckiej bramki.

W pierwszej połowie najjaśniejszą postacią w ekipie gości był właśnie Jej bramkarz, który w końcówce premierowej odsłony zdołał jeszcze wygrać pojedynek sam na sam z Mateuszem Wdowiakiem i Ivim Lopezem! Goście tylko swojemu golkiperowi mogli zawdzięczać to, że do szatni schodzi przy zerowym stanie strat!

Początek drugiej części spotkania to już pierwszy gol dla częstochowian. Kardynalny błąd w defensywie popełnili “na spółkę” Marcin Flis i Mateusz Matras, co z zimną krwią wykorzystał Deian Sorescu wyprowadzając w 49.minucie, Raków na prowadzenie!

Goście mogli wyrównać kilka minut po stracie gola, jednak mocny strzał Grzegorza Tomasiewicza z najwyższym trudem obronił Vladan Kovačević! W  62. minucie Raków zdobył drugiego gola! Ivi Lopez prostopadle dograł do Mateusza Wdowiaka, który “oszukał” Damiana Primela i umieścił piłkę w bramce! Jednak po wideoweryfikacji VaR – arbiter główny Pan Paweł Malec z Łodzi…gola nie uznał! Uznając spalonego!

W 69.minucie przyjezdni zdobyli wyrównującą bramkę! Na strzał z za pola karnego zdecydował się kapitan gości, Krystian Getinger i…piłka po strzale wychowanka mieleckiej Stali zatrzepotała w bramce gospodarzy!

W 72.minucie częstochowianie zdobyli drugiego gola za sprawą Frana Tudora, jednak biorący udział w tej akcji, Zoran Arsenić znajdował się na pozycji spalonej! W 79.minucie w polu karnym gości, Arkadiusz Kasperkiewicz nieprzepisowo powstrzymywał Mateusza Wdowiaka. Będący najbliżej całej sytuacji – arbiter główny bez wahania wskazał na “wapno”. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Ivi Lopez i pewnym strzałem pokonał Damiana Primela!

Mimo, iż do regulaminowego czasu gry drugiej części spotkania arbiter główny doliczył aż…sześć minut to mimo kilku prób gości na odwrócenie rezultatu – ten nie uległ już zmianie i to Raków Częstochowa pokonał PGE FKS Stal Mielec, 2:1 i został nowym liderem PKO Bank Polski Ekstraklasy. Częstochowianie na dziewięć kolejek przed zakończeniem sezonu mają jeden punkt przewagi nad drugą w tabeli, szczecińską Pogonią i dwa “oczka” nad trzecim, Lechem Poznań!

W drużynie gości zaprezentowało się w poniedziałkowym spotkaniu trzech byłych zawodników Rakowa Częstochowa: Arkadiusz Kasperkiewicz rozegrał całe spotkanie, Maciej Domański grał do 77.minuty, natomiast w 61.minucie na boisku pojawił się Oskar Zawada.

Kolejne ligowe spotkanie drużyna Rakowa Częstochowa rozegra w sobotę, 19.marca br. O godzinie 15:00 podopieczni Marka Papszuna przed własną publicznością zmierzą się z wciąż aktualnym Mistrzem Polski, Legią Warszawa.

To spotkanie pokażą aż trzy stacje telewizyjne: ogólnodostępna TVP Sport ( początek przedmeczowego studia od godziny 14:35) oraz Canal + Sport i Canal + Sport 3. Tutaj wstęp do meczu zaplanowano na godzinę 14:40. Spotkanie będzie można również oglądać w aplikacji mobilnej sport.tvp.pl oraz na stronie internetowej tvpsport.pl

14.03.2022, g.18:00 : Częstochowa (Miejski Stadion Piłkarski “Raków”) :

RKS Raków Częstochowa – PGE FKS Stal Mielec 2:1, (0:0),

1:0: Sorescu 49′

1:1: Getinger 69′

2:1:  Ivi López 81′ (k)

Sędziował: Paweł Malec (Łódź). Żółte kartki: Tudor 13′ (faul), Arsenić 47′ (faul) – Kasperkiewicz 59′ (faul). W 89.minucie żółtą kartką został napomniany trener Rakowa Częstochowa, Marek Papszun, natomiast w drużynie gości w 65.minucie żółtą kartkę otrzymał trener Adam Majewski, natomiast w tej samej minucie czerwonym kartonikiem został napomniany asystent pierwszego trenera PGE FKS Stali Mielec, Damian Skiba. Widzów: 4028.

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovačević – 7.Fran Tudor, 6.Andrzej Niewulis (kpt), 24.Zoran Arsenić, 22.Deian Sorescu (87′ 3.Milan Rundić), 66.Ioánnis Giánnis Papanikoláou, 8.Ben Lederman (87′ 55.Szymon Czyż), 17.Mateusz Wdowiak (87′ 18.Jakub Arak), 11. Ivi López (90+1′ 70.Fábio Sturgeon), 23.Patryk Kun, 21.Vladislavs Gutkovskis.

Rezerwowi: 12.Kacper Trelowski – 88.Walerian Gviliia, 10.Igor Sapała, 71.Wiktor Długosz, 73.Ilja Szkuryn.

Trener: Marek Papszun.

PGE FKS Stal Mielec: 29.Damian Primel – 5.Mateusz Żyro, 26.Arkadiusz Kasperkiewicz, 21.Mateusz Matras, 6.Marcin Flis, 23.Krystian Getinger (kpt), 11,Maksymilian Sitek (68′ 17.Wiktor Kłos), 8.Maciej Urbańczyk (61′ 34.Oskar Zawada), 20.Grzegorz Tomasiewicz, 7.Maciej Domański (77′ 4.Bozhidar Chorbadzhiyski), 90.Dominik Steczyk (67′ 45.Konrad Wrzesiński).

Rezerwowi: 88. Kais Al-Ani – 2.Eddie Albin Alexander Granlund, 18.Dawid Kort, 46.Jakub Wawszczyk, 77.Adrian Szczutowski.

Trener: Adam Majewski.