Gmina i Miasto Koziegłowy zajęła pierwsze miejsce w rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” w kategorii „Miasteczka”. Ranking dotyczy wydatków budżetowych w latach 2022-2024 w przeliczeniu na mieszkańca na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu. W poprzedniej edycji obejmującej lata 2018-2021 GiM Koziegłowy uplasowała się na 4. miejscu.
Wolontariusze Cemex Polska po raz kolejny wsparli częstochowskie schronisko dla bezdomnych zwierząt. Efektem ich pracy stała się budowa nowego wybiegu dla kotów. Dzięki niemu zwierzęta będą mogły swobodniej się poruszać i bawić. Projekt został sfinansowany ze środków Fundacji Cemex „Budujemy Przyszłość”.
W środę (19 listopada) w Szkole Podstawowej nr 46 przy ul Szamotowej 8 w Częstochowie miał miejsce coroczny Powiatowy Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny „EKO-maniak”. Była to 13. edycja przedsięwzięcia. Patronat na konkursem objęła Redakcja Tygodnika Regionalnego ,,Gazeta Częstochowska”.
Park pod zamkiem zyska nowy wygląd za sprawą przyznanego dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach w wysokości 250 tys. zł. Całkowity koszt prac to ponad 300 tys. zł.
Zadaniem uczestników było wykonanie pracy przestrzennej inspirowanej wierszem Marii Konopnickiej pt.: „Zima”, celem z kolei promowanie czytelnictwa wśród dzieci, rozwijanie kreatywności oraz stworzenie możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych.
W listopadzie 2024 r. odbyły się dwa konkursy akwarystyczne, których organizatorami były Niepubliczne Plastusiowe Przedszkole w Częstochowie oraz Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody.
Uroczystość rozdania nagród laureatom konkursu ,,Działania Kół Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie w roku szkolnym 2023/2024”, organizowanego przez Zarząd Okręgu LOP w Częstochowie, odbyła się 21 listopada 2024 roku w VIII Samorządowych Liceum Ogólnokształcącym m. gen. Józefa Sowińskiego, w Częstochowie, współorganizatora konkursu. Skarbnik Zarządu LOP i zasłużony działacz na rzecz przyrody – Maria Jasińska – wszystkim serdecznie gratulowała i dziękowała za świetną pracę na rzecz przyrody. Gazeta Częstochowska dziękuje za zaproszenie, gratuluje laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu.
Koty z częstochowskiego schroniska zyskały nowy wybieg. Wybudowali go wolontariusze-pracownicy Cemex Polska wspierani przez osoby, które na co dzień pomagają placówce. Prace zrealizowano w ramach akcji wolontariatu pracowniczego Cemex Polska. Projekt został sfinansowany z środków przyznanych w konkursie organizowanym przez Fundację Cemex „Budujemy Przyszłość”.
14 listopada, w Dniu Czystego Powietrza, Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, na czele z prezesem Mateuszem Pindelem, wyróżnił 74 samorządy z województwa śląskiego za ich zaangażowanie w realizację Programu Czyste Powietrze. Działania tych gmin to klucz do poprawy jakości powietrza i komfortu życia mieszkańców naszego regionu.
Nauka o drzewach to dla częstochowskiego LOP bardzo ważna dziedzina, choćby ze względu na pamięć dla wybitnego naukowca, śp. prof. Janusza Hereźniaka, który swoją pasję z zapałem upowszechniał w szkołach, zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Z tego zamiłowania zrodził się wartościowy konkurs „Znam drzewa i krzewy”, obecnie kontynuowany pod imieniem dydaktyka.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gniazdowie mogą już korzystać z nowoczesnej Zielonej Pracowni nazwanej ,,Wzgórze Marzeń”, która została uroczyście otwarta 22 października. Program słowno-muzyczny pt. ,,Ostrożnie z marzeniami”, wystawiony na inaugurację uświadomił wszystkim zebranym, że warto dążyć do realizacji własnych planów.
W województwie śląskim złożono w bieżącej edycji 705 wniosków na łączną kwotę 36 043 717,00 zł dofinansowania. Od początku trwania programu wpłynęło 138 467 wniosków, a łączna kwota wypłaconych dotacji wyniosła 1 567 696 723 zł.
Projekt „Brzeziny – zielony zakątek Częstochowy” powstał z inicjatywy dyrektora Szkoły Podstawowej nr 15 im. Polskich Noblistów w Częstochowie Tomasza Szczygłowskiego, był zgłoszony jako zadanie w częstochowskim Budżecie Obywatelskim na rok 2024.
Modernizacja węzłów cieplnych na Śląskim Uniwersytecie Medycznym – współpraca z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach