Oikos w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie


Wystawa “Oikos – … Postawy twórcze wobec zagadnienia ekologii w sztukach plastycznych” jest podsumowaniem projektu badawczego prowadzonego w ramach badań statutowych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Wystawę można oglądać do 15 lipca 2018 roku.

(EKO – w złożeniach: gospodarstwo; ekonomiczno-; środowisko, otoczenie, zwł. jako czynnik wpływający istotnie na tryb, sposób życia, przebieg rozwoju. Etym. – gr. oikos ‘dom, mieszkanie; gospodarstwo’. Wg Słownika wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych W. Kopalińskiego; http://www.slownik-online.pl/kopalinski/)

Proponowana tematyka badawcza związana jest z obszarem poszukiwań znaczenia i roli aktualnej sztuki wobec środowiska życia człowieka i artysty. Jest ona konsekwencją i kontynuacją prowadzonych przeze mnie wieloletnich badań w obszarze grafiki nietoksycznej; rozszerzeniem pola doświadczeń poza warsztat graficzny druku wklęsłego.
Wielorakie związki ekologii i sztuk pięknych nie są w większości jednoznacznie zdefiniowane, chociażby z powodu wieloznaczności terminu „ekologia”. Publikacja i wystawa stanowią próbę wyartykułowania i reinterpretacji związków i zależności pomiędzy sztukami pięknymi i ekologią we współczesnych, posługujących się obrazem, mediach. Niniejszy projekt jest próbą aktualizacji i zdefiniowania ich wzajemnych wpływów w sztuce XXI w., z perspektywy indywidualnych działań artystycznych. Zaproszenie do uczestnictwa w tej dyskusji jest również zaproszeniem do stawiania pytań… Nie tylko natury specjalistycznej, technologicznej, także pytań o miejsce i znaczenie człowieka, artysty w środowisku odczuwanym, ale i kształtowanym.
Do współpracy i udziału w wystawie miałam przyjemność zaprosić znakomitych artystów- nauczycieli akademickich, reprezentujących różne dyscypliny i różne postawy twórcze. Swoimi doświadczeniami i przemyśleniami zechcieli podzielić się z nami pedagodzy z akademii sztuk pięknych oraz wydziałów artystycznych uniwersytetów z Polski i zagranicy (Katowice, Kraków, Łódź, Gdańsk, Wrocław, Częstochowa, Radom, Kielce, Cieszyn, Ostrava, Banská Bystrica, Czeskie Budziejowice). Wymierny efekt współpracy – międzynarodowe artystyczne spotkanie okazało się ważnym miejscem wymiany myśli, przestrzenią sformułowania osobistego, humanistycznego przesłania.
Podsumowaniem efektów naukowych i artystycznych projektu jest publikacja-katalog (w wersji językowej polsko-angielskiej, recenzowana, zawierająca teksty krytyczne i autorskie) –  Oikos-… Postawy twórcze wobec zagadnienia ekologii w sztukach plastycznych, red. K. Winczek, Wydawnictwo AJD, Częstochowa, 2017, ISBN 978-83-7455-539-5 

kier. projektu K. Winczek

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *