Ireneusz Kozera kandydatem na dyrektora Filharmonii Częstochowskiej


Prezydent Częstochowy wszczął procedurę mającą na celu powołanie nowego dyrektora Filharmonii Częstochowskiej.

W piśmie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprosił o wyrażenie zgody na powołanie na stanowisko Dyrektora Filharmonii Częstochowskiej, bez konieczności przeprowadzenia konkursu, Ireneusza Kozerę, obecnie p.o. naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sztuki w Urzędzie Miasta Częstochowy, dyrektora Filharmonii Częstochowskiej w latach 1986-1992 r.
Co na to naczelnik wydziału Kultury w urzędzie Miasta Częstochowy? – Choć powroty nie są łatwe spróbuję uratować Filharmonię. Sytuacja w tej instytucji jest bardzo niespokojna, wręcz newralgiczna, przez ostatnie lata narosło wiele problemów. Ale filharmonia musi działać – powiedział nam naczelnik Kozera.

Ireneusz Kozera

Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu (1976r.) oraz Szkoły Głównej Handlowej (Podyplomowe Studium Menadżerów Kultury – 1993 r.)
Działalność organizacyjną w sferze kultury rozpoczął podczas studiów na nowopowstałej Wyższej Szkole Nauczycielskiej, a później Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Budowanie tradycji kultury studenckiej zaowocowało otwarciem klubu studenckiego „Tunel”, wieloma wystawami plastycznymi, koncertami, pierwszymi juwenaliami.
Po zakończeniu studiów i kilkuletnim okresie pracy pedagogicznej został w 1986 r. dyrektorem Państwowej Filharmonii w Częstochowie. Orkiestra filharmoniczna prowadziła wówczas bardzo ożywioną działalność koncertową w siedzibie i poza Częstochową, m.in. w Filharmoniach Śląskiej i Opolskiej, a także brała udział w obchodach 200 rocznicy Rewolucji Francuskiej w Cagnes sur Mer we Francji, sympozjum mozartowskim w Grazu w Austrii, koncertowała w Niemczech z „Requiem” W.A.Mozarta. Filharmonia prowadziła również szeroką działalność edukacyjną w formie koncertów dla młodzieży, poranków symfonicznych i audycji umuzykalniających. Filharmonia była wówczas organizatorem Festiwali Skrzypcowych im. G. Bacewicz, Festiwali Chóralnych „Ars Chori” oraz współorganizatorem Międzynarodowych Festiwali „Junesses Musicales”, a następnie inicjatorem i pierwszym organizatorem

Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Ireneusz Kozera współtworzył jego pierwszą Radę Artystyczno-Programową, w której pracach (z kilkuletnią przerwą) bierze nadal udział.
Ireneusz Kozera był inicjatorem powstania i przez 12 lat prezesem Stowarzyszenia Środowisk Twórczych w Częstochowie, którego celem było stworzenie płaszczyzny wspólnych działań różnych środowisk kultury. Organizowano wówczas cykliczne koncerty, wystawy plastyczne, spotkania autorskie odbywające się w klubie Stowarzyszenia Środowisk Twórczych, a także w innych placówkach kultury miasta i regionu. W szczytowym okresie działalności w stowarzyszeniu działały 3 zespoły kabaretowe, 2 muzyczne, Klub Literacki „44”, a klub Stowarzyszenia Środowisk Twórczych był miejscem twórczych spotkań przedstawicieli wszystkich środowisk twórczych Częstochowy.
W roku 1995 pracował jako główny specjalista ds. promocji w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, a od 1996 r. był dyrektorem Akademickiego Centrum Kultury Politechniki Częstochowskiej, w którym wspólnie z działającym przy ACK chórem Collegium Cantorum zainaugurowano Akademickie Spotkania Muzyczne, zorganizowano kilka premier Teatru Tańca, Festiwal Teatrów Studenckich, Ogólnopolski Akademicki Turniej Tańca Towarzyskiego, wspierano działalność Dyskusyjnego Klubu Filmowego (jednego z nielicznych w Polsce). Istotnym elementem działalności Akademickiego Centrum Kultury była współpraca i koordynacja działalności wszystkich domów i klubów studenckich na rzecz rozwoju studenckiego życia kulturalnego.
W roku 1996 Ireneusz Kozera zainicjował i doprowadził do zarejestrowania Fundacji „Śpiew i Taniec Ludowy” z siedzibą w Koszęcinie, której podstawowym zadaniem było wspieranie działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Współpracował ściśle z ówczesnym dyrektorem zespołu prof. Stanisławem Hadyną, a po jego śmierci z dyrektorami Adamem Pastuchem i Jerzym Wójcikiem organizując wiele koncertów, m.in. w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, Sali Kongresowej Pałacu Kultury Nauki w Warszawie, a także koncerty kolędowe i pasyjne w Bazylice na Jasnej Górze w Częstochowie. Fundacja wspierała również organizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Z daleka i bliska” oraz wiele innych działań związanych z kultywowaniem tradycji i kultury ludowej m.in. odbywających się od wielu lat „Dni Europejskiej Kultury Ludowej”.

Ireneusz Kozera w latach 1999 – 2010 pełnił obowiązki Naczelnika Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Częstochowy, a po reorganizacji Urzędu kolejno Naczelnika Wydziału Kultury i Promocji (2010-2011) oraz Naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu (2011- nadal).
W okresie swojej pracy w administracji samorządowej doprowadził do reaktywacji zespołu jazzu tradycyjnego „Five O’Clock Orchestra”, który po 20 latach wznowił działalność koncertową i w latach 2001 i 2002 zdobył dwukrotnie „Złotą Tarkę” na Festiwalu w Iławie. Na bazie sukcesów zespołu od 2002 r. odbywa się w Częstochowie Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Hot Jazz Spring”. To ożywienie zainteresowania jazzem zaowocowało powstaniem Częstochowskiego Stowarzyszenia Jazzowego.
Poza festiwalem jazzowym spośród przedsięwzięć powstałych z inicjatywy lub przy wsparciu Ireneusza Kozery wymienić należałoby m.in. corocznie odbywające się „Święto Muzyki”, Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana oraz wydanie biografii o Bronisławie Hubermanie, Częstochowskie Spotkania Gitarowe, Konkurs Rozrywkowej Muzyki Akordeonowej, Częstochowska Noc Kulturalna, Festiwal Dobrej Piosenki im. Kaliny Jędrusik, Konkurs Wokalny im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków, Dni Jazzowo-Bluesowe. Imprezy te na stałe wpisały się do kalendarza wydarzeń artystycznych o bardzo dużym znaczeniu dla miasta Częstochowy, ale nabrały również wymiaru wydarzeń ogólnopolskich i międzynarodowych.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *