Wakacje 2022. Zobaczcie, co oferuje Poczesna


Gminy powiatu częstochowskiego oferują wiele atrakcji na tegoroczne lato. Tym razem postanowiliśmy się dowiedzieć, jakie wydarzenia i rozrywki zorganizowała na najbliższe dwa miesiące gmina Poczesna.

Iwona Skorupa, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej opowiedziała, co udało się zorganizować do tej pory na terenie gminy.

– Jak co roku, wakacje zaczęliśmy festynem, który tym razem był ufundowany przez Wójta Gminy Poczesna Krzysztofa Ujmę – mówi dyrektor Iwona Skorupa. – Festyn cieszy się dużą popularnością, ponieważ uczestniczą w nim wszystkie dzieci, które przez cały rok biorą udział w warsztatach i zajęciach artystycznych, organizowanych przez Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej. Później, 1 lipca, zorganizowaliśmy tzw. Quest po Poczesnej, w którym uczestniczyły dzieci od III klasy szkoły podstawowej. Był to rodzaj gry terenowej, zorganizowanej przez pana Janusza Konieckiego, która polegała na tym, że szliśmy szlakiem naszych kapliczek, a w międzyczasie przybliżana była historia Poczesnej. Mimo gorąca, dzieci wróciły zachwycone. Następnie zorganizowaliśmy dla uczestników naszych warsztatów teatralnych wyjazd do Tarnowskich Gór, gdzie oprócz parku wodnego zwiedzili oni także Sztolnię Czarnego Pstrąga. Zaraz na następny dzień odbyły się „poranki-niespodzianki”, a potem warsztaty plastyczne z malarstwa sztalugowego.

Dyrektor Iwona Skorupa powiedziała też o zajęciach, które odbyły się poza Poczesną.

– Przy wsparciu Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Wójta Gminy Poczesna dostaliśmy 40 voucherów, które wykorzystaliśmy na pobyt w częstochowskim parku wodnym. Na drugi dzień odbyliśmy wraz z rodzicami dzieci wycieczkę rowerową do Olsztyna z wykorzystaniem najnowszego szlaku. Cyklicznym działaniem były obchody 73. rocznicy wmurowania kamienia węgielnego pod osiedle w Hucie Starej B. 9 lipca odbył się marsz, prowadzony przez orkiestrę dętą, w którym uczestniczyli m.in. wójt, radni, dyrektorzy placówek i instytucji, a także członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. Po przemarszu miał miejsce festyn, zorganizowany przez lokalną społeczność Huty Starej B. Później, 13 lipca, wybraliśmy się do kina w Galerii Jurajskiej w Częstochowie na seans “Minionki: Wejście Gru” – relacjonuje dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej.

Dyrektor Iwona Skorupa mówi także o planach na resztę lipca.

– W przyszłym tygodniu planujemy turniej tenisa stołowego, który odbędzie się w świetlicy środowiskowej w Brzezinach Nowych. Mieliśmy zaplanowane także warsztaty artystyczno-rekreacyjne w Rimini we Włoszech, jednak nie odbędą się one za względu na zbyt małą liczbę chętnych. 16 lipca uczestniczyć będziemy w obchodach 60-lecia naszego lokalnego OSP. Wszystkie uroczystości z nimi związane odbędą się w parku w miejscowości Słowik – mówi dyrektor.

Dyrektor Iwona Skorupa zdradza również plany ośrodka na sierpień.

– Przede wszystkim należy wymienić wyjazd do parku „Korzonek” w gminie Konopiska – zaznacza. – Do innych należą m.in. kolejny wyjazd do kina w Galerii Jurajskiej, warsztaty taneczne Zespołu Foklorystycznego Wrzosowianie i ognisko dla dzieci we wspomnianej już świetlicy środowiskowej w Brzezinach Nowych. Zespół Wrzosowianie ma dodatkowo występy 2 sierpnia, kiedy to bierze udział w Jurajskim Festiwalu Kultury Ludowej oraz 6 sierpnia w Lubojnie, gdzie odbędzie się Powiatowy Festiwal Żniwny. Oprócz tego w dość dużej liczbie zapowiedziały się u nas pielgrzymki. Pielgrzymki te będą korzystały właśnie ze świetlicy, ponieważ zwykle zatrzymują się m.in. w Brzezinach Nowych. Dwie z nich są warte szczególnej uwagi. Pierwsza to katowicka pielgrzymka św. Anny, druga to pielgrzymka z Rybnika. Łącznie zatrzyma się u nas ponad 400 osób. Ponadto planujemy na koniec wakacji wycieczkę do planetarium oraz zoo w Chorzowie. 31 sierpnia odbędzie się wernisaż wystawy naszego mieszkańca, Szymona Stali, które obejmie jego prace, związane z rysunkiem i rzeźbą – podkreśla dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej.

Jak zapowiada, sierpień będzie miesiącem dożynek.

– Przygotowujemy się jeszcze do gminnych dożynek, które odbędą się 20 sierpnia w miejscowości Zawodzie. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Zbóje. Na drugi dzień mamy Dni Kultury Europejskiej oraz Dożynki Powiatowe we Mstowie. 27 sierpnia odbędzie się występ Zespołu Foklorystycznego Wrzosowianie na Dożynkach Powiatowych w Kochanowicach. Będzie on wówczas prezentował stroje z regionów częstochowskiego, śląskiego i łowickiego. 28 sierpnia z kolei delegacja Koła Gospodyń Wiejskich z Poczesnej wyjedzie na Dożynki Wojewódzkie do Gliwic. Nasze KGW będzie reprezentowało gminę Poczesna podczas Dożynek Jasnogórskich, które zawsze mają miejsce w pierwszą niedzielę września.

Dyrektor podkreśla, że organizowane przez ośrodek atrakcje cieszą się dużą popularnością wśród osób w każdym wieku.

– Planując wakacje, staramy się zaplanować jak najwięcej wydarzeń, tak na miejscu, jak i gdzieś poza gminą. Frekwencja wskazuje na to, że nasza oferta cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci i rodziców, więc uważam, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie – podsumowuje.

fot.: Poczesna/Wikipedia

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *