Jasna Góra ostrzelana


Wymiana ognia z armat, muszkietów i pistoletów była główną atrakcją dzisiejszego (3 maja) widowiska historycznego: “Obrona Jasnej Góry: 40 dni po 350 latach”. Bohaterscy obrońcy klasztoru – paulini i szlachta – zgromadzeni na bastionie św. Trójcy i tuż pod nim dzielnie odpierali ataki Szwedów.

Historyczne stroje z epoki, zarówno szwedzkie, jak i szlachty polskiej, a nawet namiot dowódcy wojsk generała Müllera – to wszystko miało przybliżyć oglądającym realia sprzed 350 lat. Atmosferę potęgowały chmury dymu unoszące się nad placem po wystrzałach armatnich.
Na bardzo głośne salwy żywo reagowali zebrani – dorośli zatykając uszy, a dzieci piszcząc po trochu z radości, po trochu ze strachu. Chwilę ciszy i zadumy wywołał jednak widok procesji, idącej po Wałach ze sztandarami i paulina, który uosabiając o. Augustyna Kordeckiego, kropił obrońców wodą święconą. Całości towarzyszył komentarz historyczny, przybliżający zebranym oglądane wydarzenia.
Widowisko historyczne wzbogaciło trzeciomajowe uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski. W ten sposób uczczono obchodzony w tym roku Jubileusz 350-lecia Cudownej Obrony Jasnej Góry. Nad scenariuszem i przebiegiem widowiska czuwał o. ppłk dr Jan Golonka, kapelan twierdzy Jasna Góra.
Historyczny spektakl rozpoczął się o godz. 17.00 na placu przed Szczytem. Zabrzmiała “Bogurodzica” i pieśń “Hymn do miłości Ojczyzny”. Zainscenizowano wejście delegacji szwedzkiej pod mury klasztoru i odmowę na propozycję poddania się – Szwedzi otrzymali w koszyczku, spuszczonym na linie z Wałów, dwa modlitewniki w języku niemieckim. W czasie spektaklu czytano także fragmenty pamiętnika obrońcy jasnogórskiej twierdzy o. Augustyna Kordeckiego – na ich podstawie przygotowano opis 40-dniowego szturmu.
Wymianę ognia prowadzili bracia paulini na czele z bratem Józefem Trynieckim oraz Bractwa Kurkowe m.in. z Tarnowskich Gór, Żor, Wrocławia, Cieszyna, Torunia, Tucholi, Rudy Śląskiej, Gdyni i Rybnika.
– Brawo dla Braci Kurkowych za to, że podtrzymują tę polskość, tę wielką tradycję – powiedział na zakończenie o. Jan Golonka – Dziękuję wszystkim razem i każdemu z osobna.
Widowisko zakończyła Pieśń “Bogurodzica”, odstąpienie wojsk szwedzkich od murów Jasnej Góry i likwidacja obozowiska szwedzkiego.
Nad bezpieczeństwem uczestników i oglądających czuwała karetka, straż miejska i straż pożarna.

ŁUKASZ SOŚNIAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *