Orkiestra Dęta OSP Żarki – ,,Zasłużona dla Kultury Polskiej”


7 maja 2023 roku to ważny dzień dla Orkiestry Dętej OSP Żarki w powiecie myszkowskim. W tym dniu podczas uroczystej Mszy Św. w Sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej Orkiestra została uhonorowana odznaczeniem ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremiera Piotra Glińskiego. Odznaczenie wręczył wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, poseł Szymon Giżyński, w asyście burmistrza gminy Żarki Klemensa Podlejskiego, który wnioskował o przyznanie odznaczenia. 

Wiceminister Szymon Giżyński podkreślił niezwykłość i ważność uroczystości dla całej społeczności żareckiej, ale także dla całej Polski, przypomnianej w chwili, gdy budziła się do odzyskania niepodległości. – 115-lecie urodzin Orkiestry żareckiej straży ogniowej to czas, kiedy Polska na dobre budziła ku powrotowi na mapę Europy i świata. Naród się do tego przygotowywał. To był rok 1908, trzy lata wcześniej Henryk Sienkiewicz otrzymał nagrodę Nobla i wykorzystał to do opowiadania o Polsce – po całym świecie – jako państwie, które musi na nowo powstać; a także do opowieści o narodzie, który robi wszystko, żeby pokolenie przełomu wieków doczekało niepodległości.

Pojawiły się również pozytywne skutki rewolucji 1905 roku, które dotyczyły oświaty, pewnych poluzowań w możliwościach kontaktu z językiem i kulturą polską w oficjalnym, a zwłaszcza w prywatnym obiegu szkolnictwa. I oczywiście był ruch zbrojny, który animował przede wszystkim Józef Piłsudski: organizacja bojowa PPS, Stefan Okrzeja – jego męczeńska śmierć młodego chłopca, wielkiego patrioty; wielki czyn Jana Jura-Gorzechowskiego, późniejszego generała, który w ataku na Pawiak odbił dziesięciu, skazanych na śmierć Polaków. W roku 1908 nastąpił akt założycielski państwa polskiego, ponieważ z Organizacji Bojowej PPS powstał Związek Walki Czynnej. A to był już profesjonalny zaczyn, niezwykle patriotycznie motywowanej polskiej armii, przyszłego polskiego wojska. I to wszystko działo się również w ówczesnych Żarkach. Sygnały dochodziły, były tu impulsem, na który zareagowali Państwa dziadowie, tworząc instytucję straży ogniowej. Ale przecież instytucjami były przede wszystkim polskie rodziny, które pielęgnowały polską tradycję, czytały polską literaturę. Za rok w Częstochowie w 1909 roku miała miejsce wspaniała i słynna na cały świat Krajowa Wystawa Przemysłu i Rolnictwa, która również przybliżała niepodległość, ponieważ zgromadziła wszystkie stany, od najbardziej zasłużonych dla Rzeczypospolitej rodów arystokratycznych, poprzez ziemiaństwo, kupiectwo, rzemiosło oraz włościaństwo, które w Żarkach i okolicach miało znaczenie To wszystko budowało siłę narodu. Dzisiaj spotykamy się tutaj, żeby oddać hołd naszym pradziadom, pokoleniu, które doprowadziło do tego, że możemy tak piękny jubileusz świętować. Ale jednocześnie gromadzimy się tu i teraz, ponieważ ta dzisiejsza uroczystość ma konkretny, patriotyczny cel – uhonorowanie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w 115-lecie jej narodzin. Dla społeczności żareckiej i dla całej Ojczyzny. Pan Premier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński odznacza dzisiaj Orkiestrę Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. To znamienite odznaczenie, a jego pomysłodawcą był Pan Burmistrz Klemens Podlejski, który w ostatnim akapicie swojego wniosku napisał zawarł argument przesądzający fakt, iż odznakę przyznano, a ja mam przyjemność jej wręczenia. Ostatnie bowiem zdania wniosku laudacji dotyczyły tak mocno prezentowanej przez żarecką Orkiestrę w jej twórczości i działalności: gorące umiłowanie Ojczyzny; płomienny, polski patriotyzm – powiedział wiceminister Szymon Giżyński.

 

,,Dziś wyjątkowy dzień dla Naszej Orkiestry! Podczas Powiatowej Pielgrzymki Rodzin Strażackich do Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w Żarkach-Leśniowie otrzymaliśmy odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. To ważne odznaczenie jest wspaniałym uhonorowaniem 115-letniej działalności Naszej Orkiestry, która w swojej historii pełniła nie tylko rolę jednostki kulturotwórczej, ale była także ogniskiem krzewiącym w lokalnym społeczeństwie patriotyzm i miłość do Ojczyzny.
Wniosek o nadanie oznaki honorowej do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożył Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. W imieniu pana ministra Piotra Glińskiego, odznaczenie na ręce kapelmistrza Tomasza Radosza i jego zastępczyni Magdaleny Biedroń wręczył sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego pan Szymon Giżyński. Piotr Zamorski przedstawił zarys historii Orkiestry.
Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” to polskie odznaczenie ministerialne ustanowione 11 sierpnia 1969 roku. Przyznawane jest osobom, organizacjom oraz instytucjom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.
Dziękujemy wszystkim osobom oraz instytucjom, które przygotowały i złożyły wniosek o nadanie odznaczenia, dziękujemy za słowa uznania dla członków naszego zespołu oraz za przygotowanie pięknej uroczystości. – napisali na swojej stronie muzycy z Orkiestry Dętej OSP Żarki

 

 

Podziel się:

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *