W tym tygodniu na Jasnej Górze


Comiesięczne czuwanie z bł. Prymasem w Domu Matki 27/28 II, Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich 28-29 II, Spotkanie Formacyjne Parafialnych Rad Duszpasterskich Archidiecezji Częstochowskiej, Jasnogórskie Dni Skupienia 1-3 III, Pierwszosobotnie Zawierzenie Rodzin 2 III i czuwanie Apostolatu „Złota Róża” 2/3 III.

 

Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich odbędzie się 28-29 lutego na Jasnej Górze. Uczestnicy wysłuchają wykładów dotyczących przede wszystkim aktualnych zagrożeń bioetycznych w Polsce. Podczas dwudniowych spotkań podjęte zostaną tematy m.in. „Aborcja i antykoncepcja “bez granic”?, „Wychowanie pro – i antyrodzinne”, „zapłodnienie pozaustrojowe – czy mamy do czynienia z bezpieczną procedurą?”, a także o trudnym, ale pięknym macierzyństwie doświadczonym diagnozą prenatalną. W środę, 28 lutego Msza św. sprawowana będzie o godz. 20.00 w Kaplicy Matki Bożej. Wszystkie szkoły katolickie w Polsce są zrzeszone w Radzie Szkół Katolickich i pozostają pod opieką Konferencji Episkopatu Polski. Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich jest jednym z trzech spotkań tego typu odbywających się na Jasnej Górze. Mają one na celu realizację zadań statutowych Rady Szkół Katolickich tzn. wspieranie szkolnictwa katolickiego w wypełnianiu jego misji. Patronką szkolnictwa katolickiego w Polsce jest Matka Boża Jasnogórska.

 

Czuwanie z bł. Prymasem w Domu Matki

„Ten zwycięża kto miłuje” pod tym hasłem na Jasnej Górze odbywają się czuwania z bł. Prymasem w Domu Matki, zawsze z 27 na 28 dzień miesiąca. Kolejne rozpocznie się już w  najbliższy wtorek. Towarzyszy im prośba o kanonizację bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, a także modlitwa w intencji Ojczyzny i o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Wieczorną modlitwę inauguruje Apel Jasnogórski.

 

Spotkanie modlitewno-formacyjne Parafialnych Rad Duszpasterskich arch. częstochowskiej

Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, 2 marca, o godz. 9.30 zainauguruje spotkanie Parafialnych Rad Duszpasterskich arch. częstochowskiej. Przewodniczyć jej ma abp. Wacław Depo, metropolita częstochowski. Po Eucharystii w Sali Papieskiej ok. godz. 11.00 zaplanowano spotkanie uczestników.

Parafialna Rada Duszpasterska to organ doradczy proboszcza. W jej skład wchodzą trzy grupy: członkowie z urzędu, czyli proboszcz, wikariusze, katecheci, kościelny i organista; reprezentanci ruchów, tak zwane osoby z nominacji, a trzecia grupa to członkowie z wyboru, którego dokonują parafianie. Kadencja Parafialnej Rady Duszpasterskiej trwa 5 lat.

 

Pierwszosobotnie Zawierzenie Rodzin

W każdą pierwszą sobotę miesiąca wierni z całej Polski przybywają na Jasną Górę, aby wypowiedzieć uroczysty Akt Zawierzenia Matce Bożej, który składają na Mszy św. o godz. 18.30 w Kaplicy Matki Bożej. Przygotowują się do niego poprzez udział w spotkaniach inicjowanych przez Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. Sobotnia modlitwa, 2 marca rozpocznie się o godz. 16.00 w Sali o. Kordeckiego. Wierni wezmą tam udział m.in. w adoracji Najświętszego Sakramentu, różańcu i konferencji.

Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski jest kontynuatorem Bractwa Koronacji Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, które powołał do istnienia papież Klemens XI w 1718 r. Powstało ono z inicjatywy paulinów jasnogórskich. Do jego zadań należy m.in. codzienna modlitwa różańcowa za papieża, paulinów i pielgrzymów jasnogórskich.

 

Czuwanie Apostolatu „Złota Róża”

W sobotę, 2 marca na Jasnej Górze odbędzie się nocne czuwanie członków 19. Zjazdu Apostolatu Modlitwy i Postu za Kapłanów „Złota Róża”. W programie m.in. Akatyst ku czci Matki Bożej, Apel Jasnogórski, konferencja, Adoracja Najświętszego Sakramentu, Msza św. o północy z odnowieniem Aktu Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi, koncert i świadectwa. Zakończy je w niedzielę, ok. godz. 3.00, koronka do Miłosierdzia Bożego i Błogosławieństwo Lourdzkie. Czuwanie poprzedzi spotkanie grupy w Sanktuarium Krwi Chrystusa pod hasłem „ Maryja Oblubienicą Ducha Świętego”.

Apostolat „Złota Róża” jest wspólnotą ludzi świeckich, którzy poprzez modlitwę, post i wyrzeczenia wspierają kapłanów dziękując za ich sakrament, jak również proszą o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Pierwsza wspólnota powstała 1 marca 2007 roku przy Parafii Bożego Ciała w Siedlcach. Jej patronami są św. Jan Paweł II i św. s. Faustyna.

 

Jasnogórskie Dni Skupienia

„Serce pełne słowa, czyli gdzie szukasz spełnienia”- to myśl przewodnia Jasnogórskich Dni Skupienia, których kolejna edycja rozpocznie się w Sanktuarium, 1-3 marca. Rekolekcje te mają zwrócić uwagę na rolę Pisma Świętego w życiu człowieka wierzącego. Plan ogólny rekolekcji obejmuje: Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej, konferencje biblijne, adorację Najświętszego Sakramentu. Będzie też możliwość spowiedzi w Kaplicy Sakramentu Pokuty i Pojednania i indywidualnej modlitwy w Kaplicy Matki Bożej. Jasnogórskie Dni Skupienia organizowane są ma Jasnej Górze od 25 lat. W ciągu roku odbywa się od 5 do 7 sesji weekendowych. W każdej z nich uczestniczy od kilkudziesięciu do kilkuset osób z całej Polski i z zagranicy. Udział w rekolekcjach j

 

Maria Bareła-Gawenda @JasnaGóraNews

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *