Aby zwierzętom żyło się lepiej


W tym roku już po raz trzeci, Tesco pod patronatem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals zorganizowało akcję wsparcia schronisk – „10% na schroniska dla zwierząt”. W dniach 5-19 stycznia co dziesiąta złotówka wydana na określone karmy została przeznaczona na zakup pokarmu dla pięciu placówek wytypowanych przez internautów.

– Zimą, kiedy śnieg i mróz utrudniają dostęp do pożywienia i wody, o przetrwanie walczą nie tylko zwierzęta dzikie. Cierpią również bezdomne psy, koty oraz inne zwierzęta domowe. Bez naszej pomocy wiele z nich może nie przetrwać tego trudnego okresu – mówi Ewa Gebert, prezes OTOZ Animals.
Akcja wznawiana jest zawsze w zimę, ponieważ to właśnie ten okres jest najtrudniejszy dla zwierząt pozostawionych samym sobie. Koszty ich utrzymania w schroniskach gwałtownie wzrastają, potrzeba więcej pożywienia, koców i dodatkowych środków na ogrzewanie.
W tegorocznej edycji wzięło udział 181 schronisk z całej Polski, w tym 25 z województwa śląskiego. Zapas karmy trafi tylko do pięciu punktów, które zdobyły największą liczbę głosów. Niestety, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Gilowej w Częstochowie nie zakwalifikowało się do grona szczęśliwych faworytów. – Zabrakło nam poparcia, uplasowaliśmy się dopiero na 15. pozycji. Wygrywają schroniska z większych miast, bo tam siłą rzeczy oddaje się więcej głosów – komentuje pracowniczka placówki, Urszula Chyra.
Mimo, iż częstochowskim bezpańskim czworonogom nie poszczęściło się w tej akcji, niedawno poprawił się komfort ich bytu. W grudniu ub. roku zakończył się remont i rozbudowa obiektu, które trwały od wiosny 2009 r. i pochłonęły blisko 2 mln zł. Dzięki rewolucji, na którą schronisko czekało od kilku lat, powstały dodatkowe pomieszczenia, takie jak: dom kota, dom szczeniaka, boksy ogólne z wybiegami, 20 dodatkowych boksów kwarantanny, szpital dla psów i kotów, nowe budynki obserwacji kotów, pomieszczenie dla innych zwierząt oraz boksy szpitalne z ogrzewanymi legowiskami. Ponadto wyremontowane zostały drogi, chodniki i ogrodzenia wewnętrzne, a także przebudowano sieć kanalizacyjną, wodociągową i elektryczną. Wszystkie pomieszczenia zostały ogrzane i wyłożone płytkami. Z poprawionych warunków mieszkalnych i leczniczych korzysta obecnie 300 psów i 50 kotów.

IZABELA WOŹNICKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *