„8 KOBIET” – wystawa w Konduktorowi


Do kwietnia w siedzibie Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie – Konduktorowi przy ul. Piłsudskiego w Częstochowie prezentowana jest ogólnopolska, cykliczna wystawa „8 Kobiet”. W tym roku przedsięwzięcie realizowane jest już po raz piąty.

Wernisaż, tradycyjnie, zawsze odbywa się 8 marca i prezentuje różnorodną twórczość ośmiu artystek. Jak wyjaśnia Kurator i pomysłodawczyni tego projektu Małgorzata Stępniak, tytuł zaczerpnięty został z filmu w reżyserii Francois Ozona z 2002 r. W recenzji obrazu czytamy: :8 aktorek gra 8 typów kobiet, 8 wymiarów kobiecości. Środek zimy. Domostwo na odludziu. Osiem kobiet […]. Każda ma sekret… Analogie są odległe, ale wyjątkowa cyfra powraca w częstochowskiej ekspozycji. Osiem artystek i osiem sugestywnych propozycji plastycznych. Twórczynie dzielą się z nami swą sztuką, uchylają rąbka tajemnicy, sekretu…. Każda z filmowych bohaterek wykonuje na ekranie znany utwór muzyczny we własnej aranżacji. Każda z artystek odsłania przed nami swój intymny, wewnętrzny świat…”
Na wystawie „8 Kobiet” tym razem prezentowana jest sztuka abstrakcyjna. Małgorzata Stępniak zaprosiła do udziału: Magdalenę Daniec, Annę Hryniewicz, Małgorzatę Kościec, Agatę Kosmalę, Agę Pietrzykowską, Annę Podlewską, Magdalenę Snarską, Joannę Zjawioną. Wszystkie artystki są absolwentkami wyższych uczelni artystycznych, mają w swoim dorobku wiele prestiżowych nagród, współpracują ze znaczącymi galeriami , a ich prace znajdują się w licznych kolekcjach w kraju i za granicą. – Jest to wystawa wymagająca i niełatwa. Sztuka abstrakcyjna wymaga zarówno od artysty jak i od widza dużego zaangażowania i uwagi. Od artysty wymaga umiejętności przekazania swoich emocji, przetworzenia, zakodowania rzeczywistości, pokazania swojego widzenia świata innym. Od widza zaś wymaga umiejętności odczytania, zobaczenia i zrozumienia. Obrazy abstrakcyjne odzwierciedlają emocje, stan duszy, wewnętrzny świat artysty. Dzieła te w sposób szczególny oddziałują na odbiorcę. Pobudzają wyobraźnię, skłaniają do refleksji – podkreśla Małgorzata Stępniak.
Dla autorek biorących udział w tegorocznej wystawie „8 KOBIET” sztuka abstrakcyjna jest najważniejszą formą wypowiedzi. – Od samego początku ideą „8 KOBIET” było, by wystawa była wolna od jakichkolwiek odniesień i kontekstów. Bardzo o to trudno szczególnie dzisiaj. Od początku też wystawa prezentuje sztukę tworzoną szczerze, z autentycznej potrzeby serca – dodaje Kurator wystawy.

Anna Podlewska-Polit z Warszawy po raz pierwszy zaprezentowała swoje prace artystyczne. – Koncepcja jest świetna i skłoniła mnie do… próby zaakcentowania roli mężczyzn. Ale wracając do clou tematu. Wystawy stricte malarskie są obecnie bardzo rzadkie, stąd wszystko, co wiąże się z jego promocją, jest dla mnie istotne. W malarstwie jest dla mnie ważna abstrakcja, zapinanie pewnych treści w ogólną formułę przechodzenia światłocienia, nasycania jednego koloru bardziej lub mniej. Najczęściej moje prace są monochromatyczne. Ma z nich emanować światło – mówi Anna Podlewska-Polit .

Dr hab. Magda Snarska, prof. Akademii im. Jana Długosza już po raz drugi prezentuje swoje dzieła w cyklu „8 Kobiet”. Jak podkreśla, aby zaistnieć w świecie sztuki potrzebny jest autentyzm. – To opancerza każdego artystę. Autentyzm trzeba pielęgnować w sobie. Nie dać się zwieść modom, przekuwać w tę czy inną stronę. Od sześciu lat w mojej twórczości zaczęła dominować abstrakcja. Jestem tu przedstawicielem świetlistego koloryzmu. To istniało w moim malarstwie od zawsze, także w okresie figuratywnym. Przejście z figuracji do abstrakcji odbyło się u mnie w sposób naturalny. To jest dla mnie naturalne terytorium, ale podstawą zawsze są światło i kolor. Pragnę zauważyć, ze idea przedsięwzięcia jest ciekawa i nie wykluczająca. Wystawa ma miejsce w dniu święta kobiet. 8 marca prezentuje swoje prace osiem pań. Jest to swoista symbolika, ale traktowana z lekkim uśmiechem – powiedziała „GCz” Magda Snarska.

Anna Hryniewicz, ukończyła dyplom pod kierunkiem dr hab. Magdy Snarskiej. W wystawie „8 Kobiet” uczestniczy pierwszy raz . – Podoba mi się ta idea. Uważam, że kobietę i jej rolę w sztuce należy podkreślać. Do udziału zaprosiła mnie pani Małgorzata Stępniak. Nie licząc wystawy podyplomowej, jest to moja pierwsza prezentacja w Częstochowie. Pochodzę z Wrocławia, studiowałam w Akademii im. Jana Długosza, a od dziecięciu lat mieszkam w Irlandii z mężem i dwoma synami. I wciąż maluję. To mnie pasjonuje coraz bardziej. Idę za sercem. Abstrakcja, która jest w tym roku tematem przewodnim wystawy, to mój temat. Nie mam potrzeby przedstawiania świata realistycznego.– powiedziała „GCz” Anna Hryniewicz.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *