PAW-zytywna kultura


– to cykl dogoterapeutycznych warsztatów kulturalnych dla dzieci. Autorkami projektu są Agnieszka Gepchard i Adrianna Plaszczyk.

– Na zajęciach z udziałem psa uczestnicy będą zajmować się różnymi rodzajami aktywności artystycznej: plastyką, literaturą, muzyką. Będą tworzyć, ćwiczyć, rozwijać kreatywność, a także empatię – z uwagi na udział czworonoga. Pies podczas zajęć wspomaga rozwój dzieci, zachęca do aktywnego udziału i mobilizuje do pracy, przez co postępy przychodzą znacznie szybciej i są bardziej zauważalne. Dodatkowo dzieci uczą się prawidłowych, bezpiecznych zachowań w obecności psa, ciekawych zabaw i wspólnej aktywności – wyjaśnia ideę projektu Ada Plaszczyk..
Zajęcia odbywać się będą w Szkole Podstawowej nr 10 w Częstochowie, ul. Olsztyńska 42. Wezmą w nich udział uczniowie klasy II i V. Terminy zajęć: 15, 22 i 29 maja oraz 5, 12 i 19 czerwca. Tematyka zajęć: recyklingowe zabawki dla psa, gimnastyka buzi i języka, opisy zwierząt, malowanie „psiejskiego” świata, recyklingowe zwierzątka, świat dźwięków.
Dogoterapia na świecie jest coraz bardziej popularna i chętnie wykorzystywana w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi, zdrowymi i chorymi. W Częstochowie oferta taka jest mocno okrojona, zwłaszcza jeśli brać pod uwagę stopień przygotowania psów. Owczarek szetlandzki Szoszo – pies kynoterapeutyczny certyfikowany przez Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne – jest jedynym psem w regionie który posiada tak szerokie kwalifikacje i uprawnienia zgodne z międzynarodowymi standardami pracy. Pracuje z dorosłymi w Domu Pomocy Społecznej „Zameczek” w Lublińcu oraz z dziećmi w kilku częstochowskich przedszkolach. Bierze udział także w wykładach dla słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku oraz w terapii indywidualnej osób w różnym wieku. Jego przewodniczką jest dyplomowana pedagożka i animatorka kultury z wieloletnim stażem, co daje gwarancję przeprowadzenia zajęć na najwyższym poziomie.
Projekt PAW-zytywna kultura jest dofinansowany ze środków Centrum Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Częstochowie. Zajęcia są dla uczestników bezpłatne.

ADAP

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *