Jakie są rodzaje nici chirurgicznych?


Nici chirurgiczne – jakie rodzaje nici wyróżniamy?

Na rynku znajdziemy różne rodzaje nici chirurgicznych, charakteryzujących się odmiennymi parametrami. Podczas rozmawiania o szwach, można przyjmować różne kryteria, pozwalające na wyróżnienie poszczególnych grup produktów. Zazwyczaj jednak nici chirurgiczne dzieli się na nici wchłanialne i niewchłanialne. Choć oczywiście można je dzielić również np. ze względu na szorstkość lub powlekanie albo rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Nie jest to jednak popularną praktyką i powszechnie przyjmuje się, że szwy dzieli się pod kątem tego, czy się rozpuszczają, czy też nie. 

Przykłady wchłanialnych nici chirurgicznych, wykonanych z materiałów syntetycznych

Jednym z popularnych materiałów, wykorzystywanych do produkcji szwów jest kwas poliglikolowy (PGA). Jest on pierwszym syntetycznym materiałem, z którego zaczęto wytwarzać nici chirurgiczne. Decydując się na użycie nici wykonanych z PGA trzeba pamiętać, że jak wszystkie rozpuszczalne szwy wykonane z materiałów syntetycznych, również te ulegają hydrolizie. W praktyce oznacza to, że w miejscu, w którym jest szew, może pojawić się delikatny stan zapalny. Jednocześnie warto wspomnieć, że kwas poliglikolowy jest bardzo odporny na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu nici wykonane z tego materiału, zazwyczaj charakteryzują się dokładnie takimi właściwościami, jakie zostały podane na opakowaniu. Dobrze jest również pamiętać o tym, że struktura kwasy glikolowego sprawia, że jest on bardzo elastyczny i odporny na rozciąganie.

Drugim materiałem, z którego często wykonuje się rozpuszczalne szwy, jest glikonat. Nici chirurgiczne wykonane z tego materiału wykorzystywane są przede wszystkim do szycia tkanek miękkich, ponieważ mają dostosowany do tego celu profil degradacji. Po założeniu szwu wykonanego z glikonatu, możemy mieć pewność, że będzie on elastyczny i wytrzymały.

Nierozpuszczalne, syntetyczne nici chirurgiczne

Wśród niewchłanialnych, syntetycznych szwów, dużą popularnością cieszą się nici Dafilon, charakteryzujące się dużą zgodnością tkankową. Monofilamentowa nić jest gładka i bardzo łatwa w wiązaniu. W powszechnym użyciu znajdują się również nici nylonowe, które wyróżniają się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, niską sprężystością oraz dobrą widocznością w czasie wykonywania zabiegu. Nierozpuszczalne nici chirurgiczne nadal cieszą się dużą popularnością i są wykorzystywane przy różnego rodzaju operacjach.

Co jeszcze warto wiedzieć o niciach chirurgicznych?

Wszystkie rodzaje nici chirurgicznych odznaczają się odmiennymi parametrami. Dlatego też, do różnych zabiegów wykorzystuje się różne rodzaje szwów. Na co trzeba zwrócić uwagę wybierając nici? Wiemy już, że szwy dzieli się na rozpuszczalne i nierozpuszczalne. Warto jednak pamiętać o tym, że nici chirurgiczne można określić również za pomocą innych posiadanych przez nie cech. Do owych cech można zaliczyć materiał, z którego wykonano szew, biodegradację, strukturę oraz budowę nici. Jeżeli chodzi o strukturę, to nici mogą być jedno lub wielowłókniste. W przypadku budowy mówimy o splocie lub skręcie.

Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę jest zewnętrzna warstwa nici. Powlekane nici są idealnie gładkie, dzięki czemu chętnie wykorzystuje się je w mikrochirurgii, np. naczyń krwionośnych lub oczu oraz wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność szycia tkanek, wrażliwych na nawet niewielkie urazy, które sprawiają, że rany ciężej się goją. Z kolei szorstkie nici wykorzystywane są w momencie, w którym zachodzi konieczność zawiązania wytrzymałego i stosunkowo prostego węzła.

Bardzo istotne jest również to, żeby zwracać uwagę na elastyczność, zdolność do wydłużania, giętkość i sztywność podczas skręcania. Od tych parametrów zależy, czy dana nić nadaje się do zszycia konkretnej rany. Szew powinien być dobrany do wielkości rany, gęstości oraz ilości tkanki, a także miejsca, w którym zostanie założony. Na rynku można znaleźć szeroką ofertę nici charakteryzujących się różnymi parametrami, dzięki czemu niezależnie od potrzeb, zawsze można znaleźć odpowiedni produkt.

 

Podziel się:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *