Wypadek lotniczy w Rębielicach Królewskich. Śledztwo umorzone


Prokuratura Okręgowa w Częstochowie umorzyła śledztwo w sprawie naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu powietrznym skutkującego zderzeniem z ziemią samolotu Cessna 152 II, w wyniku którego śmierć ponieśli pilot i jego matka.

Przypomnijmy. W toku postępowania ustalono, że 2 czerwca 2022 roku o godz. 18.14 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku odebrał zgłoszenie o wypadku lotniczym, do którego doszło w miejscowości Rębielice Królewskie w powiecie kłobuckim. W trakcie oględzin miejsca zdarzenia ustalono, że samolot Cessna 152 II, który uległ wypadkowi, wystartował z lotniska w Rudnikach k. Częstochowy. Był on pilotowany przez 58-letniego Marka G., a jego pasażerką była 80-letnia matka pilota. Przelatując nad Rębielicami Królewskimi pilot utracił panowanie nad samolotem, co doprowadziło do rozbicia maszyny o ziemię. W wyniku zderzenia z ziemią, na skutek wielonarządowych obrażeń, śmierć ponieśli pilot i pasażerka.

– W dalszym śledztwie stwierdzono, że Marek G. był początkującym pilotem i nie posiadał uprawnień do zabierania na pokład pasażerów. Na podstawie opinii biegłego z zakresu lotnictwa ustalono, że przyczyną wypadku był błąd w technice pilotowania polegający na braku opanowania samolotu, w wyniku jego rozpędzenia w prawej spirali ze zniżaniem. Według biegłego można było uniknąć wypadku poprzez zachowanie mniejszej prędkości i bezpiecznej wysokości. Ponadto z opinii wynika, że stan techniczny statku powietrznego, parametry paliwa i warunki meteorologiczne nie miały wpływu na zaistnienie zdarzenia. Zgodnie z przepisami Prawa lotniczego, dowódca samolotu obowiązany jest zapewnić bezpieczeństwo statku powietrznego i znajdujących się na jego pokładzie osób. W realiach niniejszej sprawy, za bezpieczeństwo lotu odpowiadał Marek G. i to jego błędne działania doprowadziły do tragicznego w skutkach wypadku lotniczego. W uwagi na fakt, że sprawca przestępstwa poniósł śmierć w wyniku zdarzenia, prokurator wydał postanowienie o umorzeniu śledztwa. Postanowienie prokuratora o umorzeniu śledztwa nie jest prawomocne, gdyż jedna ze stron postępowania (osoba najbliższa pokrzywdzonego w wypadku) złożyła na nie zażalenie do Sądu Rejonowego w Częstochowie. W złożonym środku odwoławczym skarżący kwestionuje ustalenia postępowania dotyczące stanu technicznego samolotu – informuje Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, prokurator Tomasz Ozimek.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *