Kilkuset uratowanych


Działające od kwietna ub.r. Częstochowskie Regionalne Centrum Chorób Serca i Naczyń imienia Polonii Świata skutecznie wpływa na poprawę stanu zdrowia częstochowian zmagających się z chorobami układu krążenia. Dzięki doświadczeniu profesorów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu: Mariana Zembali i Lecha Polońskiego, którzy stworzyli Centrum pomoc uzyskało ponad 1500 pacjentów, w tym 530 w ostrych stanach zawałowych.

Przed świętami na spotkaniu dyrektorów szpitali miejskich i lekarzy z prezydentem Tadeuszem Wroną ordynator Centrum Andrzej Wnęk przedstawił wyniki działania instytucji. – Dotąd tylko 10 proc. chorych z ostrymi stanami wieńcowymi z Częstochowy i okolic korzystało z jedynego skutecznego przy zawale leczenia inwazyjnego. Teraz, praktycznie wszyscy. Pacjenci dojeżdżają do nas także z Radomska – mówi dr Wnęk. Sytuacja chorych zdecydowanie więc poprawiła się. W Centrum pracującym w systemie 24-godzinnym wykonano 1500 koronografii (badanie diagnostyczne, wskazujące miejsca zwężeń w żyłach, które trzeba natychmiast udrożnić). U 90 procent pacjentów wykonano angioplastykę, czyli stentowanie – wprowadzanie rusztowania do żyły, które umożliwia przepływ krwi i ratuje życie.
W spotkaniu uczestniczyli: profesorowie Zębala i Poloński oraz Marek Piekarski, dyrektor Śląskiego Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia, dyrektor Szpitala Specjalistycznego na Parkitce Henryk Kromołowski, ordynator oddziału kardiologicznego na Parkitce dr Piotr Kardaszewicz, ordynator oddziału wewnętrznego Miejskiego Szpitala Zespolonego Krzysztof Janik, ordynator szpitala Hutniczego Barbara Magnuszewska-Pankiewicz.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *