Grant dla Miejskiej Galerii Sztuki


Jak zdobyć duże pieniądze na przedsięwzięcie kulturalne?

Jak zdobyć duże pieniądze na przedsięwzięcie kulturalne? Recepta jest prosta: przede wszystkim ambitny projekt, kompetencje, źródło finansowania bijące w Brukseli, stosowne formularze, wiele cierpliwości, znajomość języka angielskiego, wiara w powodzenie. To wszystko.
Festiwal Sztuk SACRUM towarzyszący V Triennale Sztuki Sacrum “Ku cywilizacji życia” stanowią imprezy z różnych dziedzin sztuki – teatru, filmu, muzyki, plastyki. Projekt powstał w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, a jego realizację umożliwiła dotacja z funduszy unijnych w ramach programu PHARE Małych Projektów Kulturalnych. Zdawałoby się, że od pomysłu do realizacji, szczególnie w oparciu o środki unijne, droga daleka i trudna. Tymczasem okazało się, że starania pracowników Miejskiej Galerii Sztuki miały niespodziewanie szybki oraz pomyślny finał.
Nad stroną merytoryczną projektu pracowały panie Barbara Major oraz Joanna Matyja, pozostali pracownicy MGS wspomagali tę działalność w ramach swoich kompetencji. Prace wstępne rozpoczęły się w maju, pod koniec czerwca wniosek wraz z projektem został wysłany. – Trzeba było pokonać trudną ścieżkę celów, priorytetów i rygorystycznych warunków. Na początku nie było wielkiego optymizmu. Liczono się raczej z odrzuceniem wniosku. “Gdyby nawet tak się stałoi otrzymalibyśmy negatywną decyzję, to z obszernym uzasadnieniem, a więc i tak byłaby to dobra nauka na przyszłość, jak pracować nad kolejnym wnioskiem – mówi Joanna Matyja. Odpowiedź nadeszła w październiku. Wniosek uzyskał unijną akceptację. Za tym miały napłynąć fundusze. – Złożono ponad 400 wniosków, 33 uzyskały zgodę, wśród nich nasz. To chyba dobry wynik – dodaje Barbara Major.
– 28 października nastąpił finał naszych wysiłków. Po wielu negocjacjach została wreszcie podpisana umowa i otrzymaliśmy niebagatelną kwotę 43 tys. euro na realizację przedsięwzięcia Festiwal Sztuk SACRUM, którego pozytywne przesłanie, mam nadzieję, trafi do szerokiego grona odbiorców – mówi Czesław Tarczyński, dyrektor MGS.
Dzięki temu częstochowianie mogą bezpłatnie korzystać z interesującej, ambitnej oferty programowej, uczestnicząc w imprezach (koncerty, spektakle, filmy) na najwyższym poziomie artystycznym. Jest to bez wątpienia wielki sukces Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie: organizacyjny, finansowy i artystyczny. Gratulujemy!

HALINA PIWOWARSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *