FESTYN. Gimnazjum nr 8 w Częstochowie stawia na bezpieczeństwo


Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Częstochowie mieści się w dzielnicy Ostatni Grosz i realizuje program „Dzielnicowy Ośrodek Rodzinnej Aktywności”. W ramach projektu po raz drugi na terenie placówki odbył się festyn rodzinny pod hasłem „Bezpieczna Rodzina na Groszu”.

Tym razem przygotowanie atrakcji było możliwe dzięki budżetowi partycypacyjnemu. Z pozyskanych środków zakupiono sprzęt rekreacyjno sportowy, m. in. piłkarzyki, cymbergaj, trenażery, który stał się jedną z atrakcji festynu. – Jesteśmy wdzięczni włodarzom Częstochowy i radnym za wprowadzenie budżetu partycypacyjnego. Dzisiaj dzieci mogą korzystać bezpłatnie z różnych zabaw – mówi Anita Toborek, dyr. Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Częstochowie

Festyn licznie odwiedzili uczniowie i rodzice. Ważnym jego punktem były występy uczniów i absolwentów Gimnazjum: młodzież klasy tanecznej, baetboxerzy oraz bębniarze, którzy uczęszczają na zajęcia muzyczne zorganizowane dla mieszkańców Ostatniego Grosza z środków budżetu partycypacyjnego. Wystąpiły również dziewczęta z zespołu tanecznego Mażoretki. Nie zabrakło pokazu mody z różnych krajów oraz recitalu uczennicy klasy trzeciej. Uzdolnieni wokalnie mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności podczas zabawy w karaoke.
Dla spragnionych ćwiczeń maluchów przygotowano dmuchane zamki i zjeżdżalnie. Starsi mieli okazję spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej lub w strzelnicy szkolnej. W „Kąciku piękności” młode damy mogły poprosić o wykonanie rysunków na twarzy lub pomalowanie paznokci w kolorach lata. Najmłodsi uczestnicy zabawy wykonywali także rysunki na płótnie, malowali i uczestniczyli w zabawach z chustą animacyją klanza, bańkami mydlanymi i zestawem kuglarskim.
Organizatorzy nie zapomnieli także o zmęczonych zabawą, spragnionych i głodnych uczestnikach festynu. Przygotowano kawiarenkę, w której można było spróbować pysznego ciasta oraz zimnych i gorących napojów. Nie zabrakło również bigosu i potraw z grilla.
Zwolennicy tradycji mogli poznać w praktyce sposoby wykonania świec piastowskich oraz zapachowych mydełek, a miłośnicy zakupów mogli nabyć cenne przedmioty podczas „wyprzedaży garażowej.”
Festyn rodzinny stał się świetną okazją do spotkania ze znajomymi i zabawy, ale przede wszystkim pokazał mieszkańcom Ostatniego Grosza różnorodność zajęć dla dzieci i młodzieży prowadzonych w Gimnazjum nr 8. Dochód z tegorocznego festynu zostanie przeznaczony na doposażenie pracowni multimedialnej w bibliotece szkolnej oraz na unowocześnienie pracowni informatycznej.

– W ubiegłym roku z naszym festynem wpisywaliśmy się w Częstochowskie Dni Rodziny. Bezpieczeństwo to szeroko aspektowe pojęcie i wydaje nam się, niezależnie od wysokiego poziomu bezpieczeństwa, zawsze warto zabiegać o jeszcze lepsze zabezpieczenie spokoju. A głównie chodzi o to, by miło spędzić czas rodzinnie. Pobawić się z dziećmi, spotkać z nauczycielami, zobaczyć w jak dzieci funkcjonują w innych realiach niż domowe pielesze, niż lekcyjne. Każda impreza to jest wartość dodana. Jak przyjdą ludzie i się dobrze bawią i powiedzą dobre słowo, to jest najważniejsze. Wszystko inne jest wtórne, to czy się napracujemy, czy jest z tego jakaś korzyść materialna. Naszą dewizą jest dobre postrzeganie naszej szkoły w środowisku, a podstawą edukacji – konsekwencja, wychowywanie do norm i zasada. Taki festyn jest tego przykładem, bo wspólnie się bawimy i wspólnie pracujemy. Wszyscy zakasujemy rękawy i pracujemy razem z rodzicami i z dziećmi– mówi dyr. Anita Toborek..

Na projekt w ramach budżetu partycypacyjnego szkoła otrzymała 77 tys. złotych. Zakupiony sprzęt będzie służył ponad 500 uczniom z Gimnazjum nr 8 i Szkoły Podstawowej nr 8 oraz ich rodzinom. Z wnioskiem wystąpił jeden z rodziców, szkoła go poparła.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *