Związki Jana Pawła II z częstochowską Ziemią


Ostatni z cyklicznych wykładów organizowanych przez częstochowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego cieszył się ogromnym zainteresowaniem, jako że jego tematem była “Więź Jana Pawła II z Częstochową i diecezją częstochowską”. Prelekcję wygłosił ks. prof. Jan Związek, który podzielił się również swoimi wspomnieniami ze spotkań z Ojcem Świętym.

Większość częstochowian jest przekonana, że więź papieża z naszym miastem rozpoczęła się od Jego pielgrzymek do Ojczyzny, tymczasem Karol Wojtyła przybywał tutaj wielokrotnie w okresie poprzedzającym Jego pontyfikat. Odwiedziny miały wówczas charakter prywatny, dotyczyły głównie kontaktów z kolegami-kapłanami, z którymi łączyły Go lata studiów w Krakowie, przyjaźń oraz wspólna duszpasterska przyszłość. Warto odnotować, iż Jego droga do Częstochowy rozpoczęła się w 1936 r., kiedy to przybył na Jasną Górę w pielgrzymce z parafii Wadowice. Później, w okresie okupacji hitlerowskiej, nieraz pojawiał się w sanktuarium biorąc udział w tajnych pielgrzymkach akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po wojnie, jako młody pracownik naukowy Wydziału Teologicznego UJ, współpracował z częstochowskimi kapłanami, a po zlikwidowaniu tegoż Wydziału przez władze komunistyczne, rozpoczęła się Jego stała współpraca naukowa, która zaowocowała wiele lat później powołaniem w Krakowie Papieskiej Akademii Teologicznej, już przez papieża Jana Pawła II w 1981 r.
W czasach kiedy Karol Wojtyła był metropolitą krakowskim, uczestniczył w wielkich uroczystościach w diecezji częstochowskiej: w nabożeństwie milenijnym w Sosnowcu, w uroczystościach koronacji figur i obrzau Matki Boskiej w Leśniowie, Dąbrowie Górniczej i Wieluniu a także w uroczystości 300 lecia śmierci o. Augustyna Kordeckiego w Wieruszowie. Kilkakrotnie prowadził duchowieństwo krakowskie do jasnogórskiego sanktuarium, a Jego udział w nabożeństwach i spotkaniach stanowych na Jasnej Górze, zyskał najwyższe uznanie wiernych. Tu wygłaszał przepiękne kazania w których, mimo wrogich działań reżimu, śmiało ukazywał zebranym najwyższe wartości w ich życiu i sposób postępowania. Jego głos ze Szczytu Jasnogórskiego na długo pozostawał w sercach i pamięci słuchaczy, zaś wygłoszone tezy były przedmiotem późniejszych refleksji.
Jednak z całą pewnością najmocniej utkwiły nam w pamięci papieskie wizyty Jana Pawła II, kiedy przejeżdżał swoim papamobile Alejami NMP od kościoła św. Zygmunta na Jasną Górę, błogosławiąc po drodze tysiące wyciągniętych dłoni i morze głów. Ks. prof. Jan Związek przypomniał chronologicznie te papieskie pielgrzymki, akcentując również przesłania i nauki, które papież kierował do Polaków i częstochowian. Na koniec dodał, że wprawdzie zakończyły się pielgrzymki maryjne Jana Pawła II, ale pozostał Jego testament, który jest drogowskazem dla współczesnych i następnych pokoleń mieszkańców częstochowskiej Ziemi.

HP

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *