W Konopiskach walczyli na szpady


Przez dwa dni (12 – 13 czerwca) w Konopiskach toczyła się rywalizacja w Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostwach Polski Młodzików w szpadzie. Szermiercze zmagania zawodniczek i zawodników młodego pokolenia zakochanych w białej broni już po raz drugi zagościły w tej miejscowości. Co prawda częstochowianinie nie zdobyli mistrzostwach medali, ale przedstawiciele Kmicica liczą na krążki za kilka lat, bo na planszach pojawiła się cała grupa  bardzo młodych, ale utalentowanych szpadzistów. Ich starsi koledzy już za tydzień (25-26 czerwca) będą walczyli o czołowe miejsca podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Łodzi.

 

W zmaganiach dziewcząt złoty medal w konkurencji indywidualnej przypadł Magdalenie Ratynie z SKS-u Muszkieter Gliwice, która w pokonany polu pozostawiła Alicję Goczał z SKS-u Grass-Hopper Kalwaria oraz Wiktorię Jędrzejec z Piasta Gliwice i Laurę Misiak z Górnika Radlin. Na 70. miejscu sklasyfikowano Hannę Śliwiak z WLKS-u Kmicic Częstochowa.

W męskich potyczkach na najwyższym stopniu stanął Filip Krochmalski z PKSzerm Warszawa. Druga pozycja przypadła Bartoszowi Kuźnikowi z Flesza Świdnica. Brązowe medale zawisły na szyjach Aleksandra Ziajowskiego (PKSzerm Warszawa) i Jakuba Berkowicza (AZS AWF Kraków). Ziajowski otrzymał także nagrodę Fair Play, bo w pojedynku półfinałowym przyznał się do zadania nieregulaminowego trafienia. Był wówczas o krok od awansu do wielkiego finału. Ostatecznie rywal doprowadził jednak do wyrównania i on stanął do pojedynku o złoty medal.

Reprezentanci Kmicica – a było ich aż ośmiu – zajęli miejsca: Antoni Zakrzewski – 22, Mikołaj Wojciechowski – 28, Jan Nowakowski – 39, Jan Wojtania – 47, Kamil Szacior – 49, Stanisław Huras – 51, Nikodem Sienkowski – 68, Starczewski Filip – 77.

W konkurencji drużynowej kobiet nie było mocnych na ekipę Muszkietera Gliwice, która zdystansowała Piasta Gliwice i PTG Sokoła 1893 Mielec. W zawodach zespołowych młodzików najlepiej na szpady bili się przedstawiciele PKSzerm Warszawa. Na dwóch kolejnych pozycjach uplasowali się szermierze Flesza Świdnica i Piasta Gliwice.

Kmicic wystawił do batalii drużynowej dwa zespoły. Pierwszy (Zakrzewski, Wojciechowski, Szacior, Wojtania) zakończył zmagania na 11. pozycji, drugi (Huras, Starczewski, Sienkowski, Nowakowski) na 12.

– Udało nam się przygotować tę wielką imprezę dzięki olbrzymiej życzliwości wójta Konopisk Jerzego Żurka i jego najbliższych współpracowników – dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach Marcina Kowalskiego, niezawodnego Marcina Nowaka, który towarzyszył szermierzom od wczesnych godzin rannych aż do wieczora. Jesteśmy pełni uznania za wkład ich pracy – podkreślał prezes WLKS-u Kmicic Częstochowa Stanisław Sączek.

Mistrzostwom w Konopiskach towarzyszyło spore zainteresowanie osób na co dzień wspierających szermierkę. Imprezę odwiedził przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Polskiej Szermierki, wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik, a także wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Barbara Socha. Krążki dla najlepszych wręczał Prezes Polskiego Związku Szermierczego, Adam Konopoka.

Pojawili się też lokalni sprzymierzeńcy sportu. W imieniu posła Szymona Giżyńskiego zmagania na planszach obserwowała jego asystentka Dominika Szajnoga w towarzystwie redaktor naczelnej „Gazety Częstochowskiej” Urszuli Giżyńskiej. Kmicicowi kibicował również poseł, w przeszłości znany siatkarz, Andrzej Szewiński.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA: https://gazetacz.com.pl/do-konopisk-zjechali-mlodzi-szpadzisci/

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *