Jubileuszowy plener


I Ogólnopolski Plener Malarski “Jurajska Jesień” został zorganizowany w 1975 roku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Częstochowy i Oddział Częstochowski Związku Polskich Artystów Plastyków. Wówczas organizacją pleneru zajęli się Adela Wiśniewska, Jerzy Filip Sztuka i Stefan Chabrowski. Już od drugiego pleneru organizatorem stał się Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego, a imprezą opiekował się Józef Drosik. Od 1977 roku współorganizatorem jest BWA w Częstochowie (dzisiejsza MGS). Miejscem ekspozycji od pierwszego pleneru są sale Cepelii, które w 1982 roku przejęło BWA. Po zawieszeniu w 1981 roku ZPAP, współorganizatorem plenerów zostaje Środowisko Plastyczne Częstochowy. Od 1984 roku funkcję tę obejmuje Wojewódzka Rada Plastyki aż do reaktywacji ZPAP czyli do 1991 roku. Od 1999 roku, kiedy Częstochowa utraciła status miasta wojewódzkiego, w skład organizatorów wchodzą: Urząd Miasta Częstochowy, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Starostwo Powiatowe w Częstochowie.

Od 27 stycznia w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie można oglądać pokłosie XXX Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego “Jurajska Jesień – Hucisko 2004”. Ekspozycja jest bardzo bogata, bo oprócz prac uczestników tegorocznego pleneru znalazły się dzieła z poprzednich trzydziestu lat. W ten sposób uczczono jubileusz. – Pierwszy plener odbywał się w kiepskich warunkach, na wsi w Żarkach-Letnisko. Prace również były prymitywne – wspomina Adela Wiśniewska, komisarz pierwszego pleneru. – To najstarszy plener w Polsce – dodaje Czesław Tarczyński, dyrektor MGS.
Jubileuszowy plener skupił wielu artystów, stąd odbyły się dwa turnusy. Pierwszym opiekował się Czesław Tarczyński, drugim – Adela Wiśniewska. Wystawa poplenerowa przedstawia ponad 100 dzieł 32 artystów. Każdy uczestnik pokazał od 3 do 5 prac, różnorodnych tematycznie i technicznie. Obok tradycyjnych dokonań warsztatowych – typowo realistycznych pejzaży w oleju autorstwa m.in.: Tomasza Andrzeja Mana, Jolanty Madej, Cecyli Szerszeń pojawiają się np. grafiki Aleksandry Banek rysowane tuszem, ukazujące zamki jurajskie w odrealnionej, magicznej rzeczywistości, sekwencje kwiatowe na szkle Elżbiety Ledeckiej, baśniowe impresje Anny Gorejowskiej czy abstrakcyjne pejzaże Zdzisława Żmudzińskiego, Agaty Zielińskiej. Na ścianach w drugiej sali zawisły ekspozycje archiwalnych prac, pochodzących ze zbiorów MGS w Częstochowie oraz archiwalne zdjęcia ze zbiorów Bolesława Wiśniewskiego. Ekspozycja potrwa do 27 lutego 2005.

ANNA KNAPIK-BEŚKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *