Rodzice dzieciom


Wychowawczyni uczniów klasy II A ze Szkoły Podstawowej nr 8, przy ul. Szczytowej 28/30 w Częstochowie, Agnieszka Kubicka oraz rodzice dzieci, przygotowali dla swoich pociech niespodziankę – przedstawienie mikołajkowe „Bajkowy kogel-mogel”, na które złożyły się między innymi fragmenty najpopularniejszych baśni: „Kopciuszka”, „Szewczyka Dratewki”, „Czerwonego Kapturka”.

– Pomysł zabawy w teatr zrodził się po rozmowie z moją koleżanką z Tarnowa, która z pasją opowiadała o swoim przedsięwzięciu, o tym jak wspaniałe buduje ono jej relacje z rodzicami. Pomyślałam, że przecież też możemy spróbować – mówi o kulisach inicjacji projektu Agnieszka Kubicka. Tak rozpoczęła się rzadko spotykana w szkołach współpraca z rodzinami, którą nauczycielka kontynuuje siódmy rok dając rodzicom nowe wyzwania, a swoim uczniom radość. Jak jest ona duża unaoczniło przedstawienie, zaprezentowane 6 grudnia w auli SP nr 8. Dzieci oglądały je w wielkim skupieniu, reagując salwami śmiechu na komediową grę swoich opiekunów. – Najbardziej podobało mi się, jak pan masował mojej mamię nogę – mówi Natalia Warsińska. – Było wesoło i trochę groźnie – dodaje jej koleżanka Klaudia Dobosz.
Nauczycielka docenia współpracę z rodzicami. – Wśród nas są krawcowe, ekspedientki, stróże, konserwatorzy, biznesmenki. Publiczny występ przed własnymi dziećmi wymaga od nich nie lada odwagi – mówi Agnieszka Kubicka. Z efektów wspólnej pracy zadowoleni są też rodzice. – Zgodziłam się na występ, by zrobić dzieciom niespodziankę. Tremy większej nie było, a reakcja uczniów, ich uśmiechnięte i zafascynowane buzie, świadczą o tym, że spektakl podobał się – mówi Katarzyna Pomorska, która wcieliła się w rolę Szewczyka Dratewki. Jak dodaje przedsięwzięcie spełniło przy okazji wymiar integracyjny. – Dla mnie było to ważne doświadczenie, gdyż córka zaczęła naukę w tej szkole w tym roku. Praca przy spektaklu zaowocowała przyjaźniami – stwierdza pani Katarzyna.
Przygotowanie przedstawienia trwało kilka tygodni. Rodzice samodzielnie wykonali kostiumy i dekorację, wspólnie z wychowawczynią reżyserowali spektakl. Scenariusz zaczerpnięto z książek „Zabawa w teatr” Zofii i Zbigniewa Wójcików, pedagogów podwarszawskiego przedszkola. – Wybieramy ulubione bajki dzieci, gdzie występują królewny, zwierzątka. Dla wielu dzieci jest to pierwszy kontakt z żywym teatrem. To że nie jest on profesjonalny jest mniej istotne, bo udaje się nam dotrzeć do głębi dziecka i wywołać jego wzruszenie i wzbudzić emocje – konkluduje Agnieszka Kubicka.
W „Bajkowym koglu-moglu” wystąpili: Aleksandra Rogoza, Grażyna Anzorge, Urszula Warsińska, Anna Stodółkiewicz, Agnieszka Kubicka, Anna Andryszczak, Kamila Tyras, Piotr Warsiński, Beata Andrzejewska, Katarzyna Pomorska, Agnieszka Gonera.

Urszula Giżyńska

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *