Wystawa symboli


W Częstochowie w Punkcie Konsultacyjnym Oddziału Katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej, przy ul. Łódzkiej 8/12, zostanie otwarta 17 września 2010 r. o godzinie 11 stała ekspozycja pt. „Solidarność – mowa symboli”. Data nie jest przypadkowa, tego dnia – 30 lat temu Niezależny Samorządny Związek Zawodowy przybrał miano i znak graficzny – „Solidarność”.

Ekspozycja prezentuje symbole, jakimi posługiwał się NSZZ „Solidarność” i inne organizacje opozycyjne – NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Konfederacja Polski Niepodległej w czasie jawnej działalności i w podziemiu. Przedstawiono kilkadziesiąt przedmiotów (znaczki metalowe i plastykowe, ulotki i plakaty) – od sławnego plakatu Jerzego Janiszewskiego po plakaty z Regionu Częstochowa autorstwa Aleksandra Markowskiego i Jerzego Mochnackiego. Od różnego rodzaju znaczków z napisem „Solidarność” po znaczki wyprodukowane przez Regiony i poszczególne komisje zakładowe. W 1981 r. dominowały tematy: rocznica Grudnia 1970 i odsłonięcie Pomnika Poległych Stoczniowców, rocznice Konstytucji 3 Maja, Marca 1968, odsłonięcie Pomnika Poznańskiego Czerwca 1956. Natomiast po 13 grudnia przedstawiano osoby: papieża Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszkę oraz coroczne Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę, jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Autorem wystawy jest Wojciech Rotarski, historyk z Oddziału Katowickiego IPN. Przedmioty zaprezentowane na ekspozycji pochodzą z jego zbiorów.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *