Jedenaście finałowych drzew Klubu Gaja


Klub Gaja ogłosił jedenastu kandydatów wybranych do finału konkursu „Drzewo Roku 2013”. Wśród nich jest lipa z Cielętnik zgłoszona do konkursu przez Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie (i historia drzewa poniżej)

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja promuje postawy szacunku dla przyrody w najbliższym otoczeniu i wyszukuje przykłady ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Do 3. edycji konkursu nadesłano 191 zgłoszeń ze wszystkich województw, najwięcej z woj. śląskiego – 63. Swoje ulubione drzewa zgłaszały placówki oświatowe, urzędy gmin, nadleśnictwa, stowarzyszenia i osoby prywatne.
Społeczności lokalne, które zgłosiły drzewa muszą przygotować się do ostrej rywalizacji, bo wygra to, które zdobędzie najwięcej głosów internautów podczas czerwcowego plebiscytu. Statuetka zwycięzcy zostanie wręczona w Warszawie podczas inauguracji 11. edycji Święta Drzewa -10 października.
Wśród tegorocznych finalistów znalazła się Lipa z Cielętnik w gminie Dąbrowa Zielona (woj. śląskie). To lipa drobnolistna, wiek ok. 600-700 lat, obwód 1105 cm, wysokość ok. 31,5 m, pomnik przyrody.
Zgłoszenie nadesłał Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie. Drzewo rośnie przy murze pochodzącego z 1891 r. kościoła Przemienienia Pańskiego w Cielętnikach. Podobno jest najgrubszym drzewem jakie znajduje się obecnie na terenie naszego kraju, a nawet jakie kiedykolwiek w Polsce rosło i zostało zmierzone. Ciekawostką jest to, że lipa z Cielętnik zamiast zwężać się ku górze jak normalne drzewa – rozszerza się, przyjmując największą wartość w okolicach „klasycznego pomiaru obwodu pierścieniowego”. Drzewo jest ogrodzone i zabezpieczone przed… obgryzaniem przez pątników, którzy wierzyli, że kora lipy uśmierza i leczy ból zębów. Na wprost lipy widnieje obraz św. Apolonii – patronki od bólu zębów. Prawdopodobnie przez skojarzenie tego obrazu z lipą powstało owo wierzenie. Wiele osób zatrzymuje się tu i podziwia to niezwykłe drzewo, a mieszkańcy Cielętnik są dumni ze swojej lipy, która od ponad 500 lat jest świadkiem historii tej miejscowości i ludzi tu żyjących.

Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie

Rafał Piotrowski

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *