Operacja “na żywo”


17 stycznia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Parkitce odbyło się Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego.

17 stycznia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Parkitce odbyło się Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, w którym udział wzięli też prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego prof. Jerzy Woy-Wojciechowski, zastępca Inspektora Sanitarnego Kraju dr n. med. Marek Ludwik Grabowski i honorowy prezes TLCz dr Stanisław Gawrychowski.
Kilku lekarzom częstochowskim profesor Wojciechowski wręczył zaszczytne wyróżnienia Zarządu Głównego PTL-u. Za ofiarną służbę w ochronie zdrowia i życia ludzkiego, za tworzenie nieprzemijających wartości dla dobra społeczeństwa oraz za wybitne zasługi dla Polskiego Towarzystwa Lekarskiego najwyższą odznaką “Bene Meritus” uhonorowani zostali: lek. med. Zbigniew Brzezin i dr n. med. Andrzej Łodziński. Odznaczenia “Zasłużonemu Polskie Towarzystwo Lekarskie” otrzymali: lek. med. Stefan Pawłowski, lek. med. Paweł Szyda, lek. med. Bożena Ściebura Chłądzyńska i lek. stom. Andrzej Kośnik. Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie, Stowarzyszenie Wyższej Użyteczności jest zasłużoną dla miasta i regionu organizacją, aktywnie prowadzącą działalność naukową. Wśród wielu w ostatniej kadencji wymienić należy, zorganizowaną w maju 2001 dwudniową sesję naukową “Medycyna u progu XXI wieku” z udziałem prof. Włodzimierza Januszewicza, prof. Andrzeja Bochenka i prof. Eugeniusza Butruka, na której m.in. po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano w bezpośredniej wideotransmisji działanie robota operacyjnego sterowanego głosem kardiochirurga. W czerwcu 2001 konferencję naukową “Przewlekła niewydolność żylna chorobą społeczną w Polsce” pod przewodnictwem prof. Marka Motyki, na której omawiano najnowsze metody diagnozowania i leczenia. Przy współudziale Starostwa Powiatu w Kłobucku i Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta w Częstochowie, również w czerwcu 2001 r. konferencję naukową na temat schorzeń przewodu pokarmowego, schorzeń wątroby i roli beta-blokerów w leczeniu chorób serca, gdzie wykładowcami byli prof. Dariusz Kozłowski z II Kliniki Chorób Serca AM w Gdańsku i doc. Marek Hartlen z Kliniki Gastroenterologii ŚL. Ak. Med. W listopadzie 2001 dużą Ogólnopolską Konferencję Naukową, której tematem była “Przewlekła choroba niedokrwienna serca”, z udziałem prof. Andrzeja Celińskiego – prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. Michała Tendery i prof. Andrzeja Bochenka. W grudniu 2001 – program PROGRESS w leczeniu udarów mózgu, pod przewodnictwem dra Zbigniewa Łebka, w lutym 2002 – kliniczne implikacje wyników badania ELSA w nadciśnieniu tętniczym – z udziałem prof. Andrzeja Więcka. W końcu marca 2002 – posiedzenie naukowe na temat występujących w praktyce lekarskiej zaburzeń lękowych i depresyjnych. Sukcesem TLCz jest niewątpliwie wprowadzenie w regionie częstochowskim, we współpracy ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu programu leczenia ostrego zawału serca z zastosowaniem angioplastyki torowanej, uznawanej za najskuteczniejszą obecnie metodę leczenia tego schorzenia, zmniejszającą śmiertelność szpitalną dziesięciokrotnie z 15-20% do ok. 2%.
W pażdzierniku 2002, na konferencji naukowej w Auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, w czasie II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej nt. “Zastosowanie nowych technologii i postępów medycyny w leczeniu chorób serca i naczyń” zaprezentowano uczestnikom 5 bezpośrednich wideotransmisji z zabiegów przeprowadzanych w pięciu różnych ośrodkach klinicznych, obrazujących najnowsze technologie i techniki w kardiologii, kardiochirurgii i angiologii, gdzie jednym z wykładowców był dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zębala. W organizację wszystkich, wzbogacających wiedzę naszych lekarzy konferencji najwięcej serca i pracy włożyła niestrudzona sekretarz naukowy Towarzystwa doktor Beata Zawadowicz, toteż nic dziwnego, że powierzono Jej ponownie funkcję wiceprezesa, a zarazem sekretarza naukowego. Prezesem również ponownie został doktor Mariana Marchewkę, a ponadto, w skład 13-osobowego zarządu weszli następujący lekarze: Witold Radzioch, Zdzisław Nowakowski, Iwona Kiełtyka, Ryszard Chłądzyński, Marceli Wróbel, Marek Pietruszewski i Leszek Janicki. Podsumowując działalność TLCz doktor Beata Zawadowicz dziękowała wszystkim, dzięki którym zamierzenia Towarzystwa mogły się spełnić. Wśród wielu innych, na pierwszych miejscach znalazły się: Wydział Zdrowia Urzędu Miasta oraz Władze Politechniki Częstochowskiej, a wśród mediów: Telewizja Katowice i Redakcja “Gazety Częstochowskiej”. Szczególne podziękowania złożyła też firmie RWT – Telefony Polskie SA z Radomia, dzięki której były możliwe wideotransmisje.
JB

Joanna Bar

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *