Po Alei – hotel


CZĘSTOCHOWSKIE INWESTYCJE „PRZEMYSŁÓWKI”

W grudniu 2013 roku przy campingu Oleńka w Częstochowie rozpoczęła się budowa czterogwiazdkowego hotelu. Inwestor – firma Warmus – na wykonawcę wybrał częstochowską „Przemysłówkę”. W ubiegłym roku firma ta zakończyła strategiczną inwestycję w Częstochowie – przebudowę I i II Alei Najświętszej Maryi Panny wraz z placami Biegańskiego i Daszyńskiego. Realizowała także gruntowną modernizację budynku Zespołu Szkół Plastycznych. Inwestycje zyskały pochlebne recenzje.

Cz.P.P.B. „Przemysłówka” podpisała umowę z inwestorem na wykonanie budynku hotelu w stanie surowym otwartym, to znaczy z dachem, bez stolarki okiennej, z terminem realizacji na 30 sierpnia 2014 roku. – Na razie nie uzyskaliśmy kontraktu kompleksowego, choć były prowadzone rozmowy. Decyzję o kontynuacji współpracy inwestor podejmie po zakończeniu naszych robót – informuje prezes Zarządu Cz.P.P.B. „Przemysłówka” Janusz Stępień.
„Przemysłówka” to firma podejmująca najtrudniejsze wyzwania. – Możemy budować każdy obiekt: zakład przemysłowy, hotel, szkołę. Nawet nie będąc drogowcami wykonaliśmy Aleję Najświętszej Maryi Panny (inwestycja za 50 milionów złotych – przyp. red.), uzyskując pozytywne opinie od prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka i wicemarszałka województwa śląskiego Mariusza Kleszczewskiego. Przedstawiciel inwestora (Miejski Zarząd Dróg i Transportu) stwierdził nawet, że nasza praca powinna służyć za wzorzec dla innych wykonawców – mówi prezes Stępień.
Przebudowę Alei NMP „Przemysłówka” zrealizowała w niespełna trzy lata. Ta inwestycja za tempo i sposób wykonania zyskała również uznanie częstochowian. Inaczej zgoła było przy przebudowie III Alei NMP, którą tamtejszy wykonawca przeprowadził z naruszeniem terminów umowy oraz standardów budowlanych. Trwała ona blisko dwa lata i zanim została zakończona już nadawała się do naprawy. W zbliżonym czasie „Przemysłówka” przeprowadziła remont pl. Biegańskiego i pl. Daszyńskiego oraz I i II Alei NMP. I uczyniła to dobrze.
Prezes Stępień podkreśla, że na dobrą pracę składają się doświadczeni pracownicy, zgrana organizacja pracy i kompetentny nadzór. – W przypadku budowy Alei istotne były nie tylko zgodność z terminem i solidność. Trzeba zauważyć, że inwestycja przeprowadzana była na żyjącej tkance miasta. Ludzie mieszkający przy Alei mieli zapewnione dojścia do mieszkań, sklepy nie były wyłączane z pracy. Jeśli mieszkańcy widzą, że praca wre, to podchodzą do remontów z pełnym zrozumieniem. Nie mieliśmy większych interwencji i skarg – dodaje Janusz Stępień.
Warte podkreślenia są parametry inwestycji. Obejmowała ona 54 tys. metrów kwadratowych powierzchni, samych kosteczek brukowych położono 1 milion 600 tysięcy. Ponadto poza kontraktem „Przemysłówka” skoordynowała wymianę uzbrojenia podziemnego. – To nie było tematem naszego projektu. Na teren prac wpuściliśmy wszystkich gestorów mediów. Tauron wymienił kable wysokiego napięcia, Fortum – rury preizolowane ciepłownicze, Wodociągi – rury kanalizacyjne. Wymieniona została też teletechnika. Czyli zrobiliśmy więcej niż było w umowie, organizując bezkolizyjnie wszystkie prace. I nie wzięliśmy za to żadnych pieniędzy – dodaje prezes Stępień.
Większość zaangażowanych przy budowie firm pochodziło z Częstochowy. Przemysłówka znana jest bowiem z tego, że przy realizacji częstochowskich inwestycji współpracuje z rodzimymi firmami. Jedynym przedsiębiorstwem z zewnątrz było Konsorcjum Wolski – zakład kamieniarki. Pozostałe: Wadrox, którą później zastąpił ją Drogbud, Elpro (elektryka), Hydromontex (instalacja), Radiocom (teletechnika0, Klon (zieleń), Kupski (sygnalizacja świetlna) to firmy miejscowe.
Prezes Stępień nie ukrywa, że przedsięwzięcie związane z Aleją NMP daje mu satysfakcję. Dominuje jednak nad nią rozgoryczenie z powodu zasad, jakie opanowały polski sektor zamówień publicznych. – Cóż mi po satysfakcji? Co mi po tym, że nasza firma jest uznawana, jeśli dzisiaj w cenie jest tandeta, a firmy, które nic nie potrafią i nie mają doświadczenia budowlanego mogą sobie pozyskiwać referencje, przystępować do przetargów i wygrywać je, eliminując firmy solidne i kompetentne. Takie firmy jak „Przemysłówka” mają zniknąć. Od czterech lat mówię o tym głośno urzędnikom, parlamentarzystom i nic się nie zmienia. Dlatego, bardzo przepraszam rządzących, że ośmieliliśmy się wykonać częstochowską inwestycję dobrze i w terminie. I za to, że zapłaciliśmy wszystkim dostawcom i wykonawcom, za to też bardzo przepraszam – stwierdza.

Częstochowskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Przemysłówka S.A. zdobyło główną nagrodę konkursu „Promotor Gospodarki Częstochowskiej”, którą przyznaje prezydent Częstochowy. Odebrał ją prezes Przemysłówki Janusz Stępień (na zdjęciu przemawia) podczas miejskiego spotkania noworocznego w Filharmonii Częstochowskiej.
Wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Woszczyna (wiceprezes zarządu Business Centre Club, Kanclerz Loży Częstochowskiej BCC), Tadeusz Szymanek, prezydent Rady Regionalnej Izby Przemysłowo Handlowej w Częstochowie, właściciel firmy Green Pack; Odlewnia Żeliwa WULKAN S.A. (nagrodę odebrał prezes zarządu Janusz Zatoń), Firma JAWO Sp. z o.o. (nagrodę odebrał członek zarządu JAWO Adolf Czerwiński

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *