„Sokrates” na Uniwersytecie


Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej podjął kolejną, nowatorską inicjatywę. Jako pierwszy w Polsce utworzył sekcję seminaryjną filozofii. Jej patronem został Sokrates.

– Pomysł poddała nam jedna z koleżanek, Danuta Żak, która poczuła miłość do filozofii i już drugi rok studiuje ten kierunek na dziennych studiach w Akademii im. Jana Długosza. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Na zajęcia chodzi około 60. osób – mówi przewodnicząca UTW PCz Grażyna Omeljaniuk-Szulc.
Zajęcia prowadzi dr filozofii Marek Perek, wykładowca AJD. My mieliśmy przyjemność uczestniczyć w pierwszych warsztatach i byliśmy pod wrażeniem interakcji, jaka wywiązała się pomiędzy słuchaczami a wykładowcą. Doktor Perek rzucił studentom i sobie wyzwanie. – Nasze zajęcia mają być marszem w głąb prawdy. A ta, jak mówił Sokrates, rodzi się w rozmowie. Prawdę trzeba zaatakować i uwierzyć w siebie, by się rozwijać – mówił.
Ideą spotkań jest rozbudzanie umysłów i postaw krytycznych wobec świata i siebie. Stąd nie przypadkiem tematem przewodnim i niejako bohaterem spotkania warsztatowego został Sokrates i jego słynna teza: „Wiem, że nic nie wiem”. Zainicjowało to żywiołową dyskusję o wiedzy, mądrości, prawdzie. Dr Perek podsycał polemikę rzucając myśli kolejnych greckich mędrców, również będących w opozycji do filozofii Sokratesa, jak choćby sofistów – Protagorasa i Gorgiasza. Słuchacze docenili formułę zajęć. – Wiedza filozoficzna, porównywanie tak wielu myśli i analiz jest świetną zabawą intelektualną, inspirującą – mówi Wiesława Kmiecik.
Dr Marek Perek zauważa, że UTW jest objawem swoistej rewolucji społecznej obejmującej pokolenie osób dojrzałych, które nie chce być zepchnięte na margines przez propagandę młodości. – To wspaniałe zjawisko, przewartościowujące dotychczasowe postrzeganie osób starszych. Zauważamy to na uczelniach, bo właśnie seniorzy stają się motorem napędowym nauczania. Żywe uczestnictwo w kulturze i edukacji odmładza ich, uskrzydla duchowo. Stają się też bardziej krytyczni, również wobec siebie – mówi dr. Perek. W tym wewnętrznym rozwoju seniorom na pewno pomoże poznanie historii filozofii. – Jej zgłębianie umożliwia uporanie się z chaosem świata. Szkoda, że wzorem krajów zachodnich filozofii nie ma w programach szkół średnich, a już bardzo smutną tendencją jest jej rugowanie z wyższych uczelni – dodaje wykładowca.
Pierwszy UTW powstał w 1973 roku w Tuluzie we Francji. W Polsce już dwa lata później prof. Halina Szwarc powołała UTW w Warszawie. Obecnie w naszym kraju działa ich ponad 400, w Częstochowie – trzy. Przy Akademii im. Jana Długosza, Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej i Akademii Polonijnej. Tylko na UTW PCz studiuje ponad ośmiuset osób. – Staramy się naszym słuchaczom zapewnić wszechstronny rozwój. Przy naszym uniwersytecie funkcjonują też koła zainteresowań: literackie „Fraszka”, plastyczny „Werniks”, fotograficzny „Pstryk”, chór Canto Cantare, prowadzony przez maestro Przemysława Jeziorowskiego. Są też cztery lektoraty z języka angielskiego, francuskiego, niemieckiego i rosyjskiego, zajęcia z jogi, wycieczki turystyczno-krajoznawcze i kulturalne – wylicza przewodnicząca Grażyna Omeljaniuk-Szulc. Jak dodaje, w roku jubileuszowym (UTW obchodzi 10-lecie istnienia – przyp. red.) z jej inspiracji przy częstochowskiej Radzie Miasta zostanie powołana Rada Seniorów. – Chcemy też rozpocząć akcję „Stop zwolnieniom z wuefu”. Dzieci młodzież są coraz mniej sprawne, a w dużej mierze to efekt unikania ćwiczeń na lekcjach wuefu – informuje przewodnicząca.

Zajęcia sekcji „Sokrates” odbywają się w co drugą środę miesiąca w budynku Wydziału Metalurgicznego PCz, o godz. 16.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *