MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II. Poeta w Muzeum


18 listopada, kolejną miesięcznicę w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, swą obecnością zaszczycił znany poeta, pisarz, filozof – Jerzy Binkowski.

Gość skupił się na zaprezentowaniu swojej poezji, niosącej głębokie przemyślenia i wartości duchowe i patriotyczne. Z wielkim wzruszeniem słuchało się wierszy takich jak: „Westchnienia”, „Soleczniki – Ejszyszki – Jaszuny”, „Świt w drodze do Niebieskiego Raju” czy jakże wymowną „Krzyżową Drogę”. Zwieńczeniem tego bogatego w duchowe przeżycia spotkania była projekcja koncertu „Kantata przemienienia”, do której libretto napisał Jerzy Binkowski.
Jerzy Binkowski jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (psychologia) oraz Państwowej Szkoły Teatralnej (reżyseria); liderem teatralnych zespołów młodzieżowych w Białymstoku: „Boże Ziółka”, „Nic to”, „Nicponie”, Dziesiątka”, nagradzanych na wielu międzynarodowych konkursach; autorem licznych książek, między innymi: „Akord”, „Krzyżowa Droga”, „Wygnanie Boga”, „Głosy z pustyni”, „W drodze do Damaszku”, „To niebo odblask poraził człowieka”, „Na drugą stronę białych brzóz”; organizator kilkunastu konkursów: dla młodzieży – „Żywego słowa – twórczości literackiej Karola Wojtyły – przekroczyć próg nadziei”, „Zatrzymaj przez chwilę wzrok na kroplach wiosennego deszczu” oraz religijnego „Pamięć i tożsamość”.

Podczas wieczoru z mini koncertem wystąpiła młoda wokalistka Katarzyna Leszczyńska z Zawady, wychowanica nauczyciela muzyki Ryszarda Strojca, prezesa Stowarzyszenia Centrum Inicjatyw Artystycznych „Talent”. W brawurowym stylu wykonała utwory Alicii Keys i Dusty Springfeild. Katarzyna jest absolwentką filologii angielskiej i germańskiej Centrum Języków Obcych w Częstochowie. W swoim dorobku artystycznym ma nagrodę „Srebrna półnuta” z Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Majowa Nutka”. – Śpiewam od dziecka, ale miałam dość długą przerwę ze względu na naukę. Teraz z ogromną radością wracam na scenę i do śpiewania. Bliski mi jest pop-jazz, soul, a uwielbiam mistrzynie: Alicię Keys, Janis Joplin, Arlethę Franklin – mówi „GCz” Katarzyna Leszczyńska. Dodaje także, że Muzeum jest miejscem skupienia nad przesłaniami św. Jana Pawła II.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *