Automatyczne skrzyżowania


Koncepcja nowej organizacji miejskiego ruchu drogowego

Miejski Zarząd Dróg rozpoczął realizację synchronizacji sygnalizacji świetlnych w centrum Częstochowy. Zdaniem radnego Ireneusza Gębskiego, to jedna z lepszych inwestycji miasta

Całość ma kosztować około siedmiu milionów złotych (pieniądze są zarezerwowane w WPI). Jak zapewnia Kazimierz Augustyn, dyr. Miejskiego Zarządu Dróg, inwestycja przyniesie wymierne korzyści. Aktualnie jej realizacja jest na etapie opracowania, plan przygotowuje firma specjalistyczna. Co zyskamy? Piętnaście, sterowanych system fotokomórkowym, automatycznych sygnalizacji. W Częstochowie funkcjonuje już sześć takich systemów. Na skrzyżowaniach ulic: Wolności i Sobieskiego, Waszyngtona i 7. Kamienic, Popiełuszki i Jana Pawła, Warszawskiej i Jana Pawła, Armii Krajowej i Wyzwolenia oraz Wręczyckiej i Rocha. Zdaniem kierowców sprawdzają się dobrze.
– System fotokomórkowy jest powszechny w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Ruch na takim skrzyżowaniu odczytywany jest obszarowo, sygnalizacja dostosowuje się do aktualnej sytuacji na ulicach. To lepsze rozwiązanie niż tzw. zielona fala, która preferuje tylko jeden ciąg uliczny – mówi dyr. Augustyn. Dodatkowym atutem systemu jest sprawne jego kontrolowanie, co umożliwia błyskawiczną reakcję na awarie.
Jedynym minusem jest czas oczekiwania, minimum trzy lata. – Instalowanie systemu wiąże się z modernizacją całego skrzyżowania, położeniem kabli pod asfaltem – wyjaśnia dyr. Augustyn.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *