Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ma Oddział w Częstochowie


Podczas XXIX Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie towarzyszącej Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim w dniach 5–6 września br. miała miejsce oficjalna inauguracja działalności częstochowskiego Oddziału NIKiDW. Udział Instytutu w wydarzeniu był jednocześnie pierwszym zadaniem zrealizowanym przez nową jednostkę terenową.

 

¬ Pierwszym zrealizowanym, ale nie jedynym, nad którym dotychczas pracowaliśmy, gdyż jesteśmy już na zaawansowanym etapie przy Projekcie „Częstochowscy Męczennicy za Wiarę i Ojczyznę”. W ramach przedsięwzięcia, którego ideą jest wydobycie z niepamięci i przybliżenie współczesnym sylwetek księży katolickich z Ziemi Częstochowskiej zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, zostanie przygotowana wystawa historyczna, odbędą się dwa koncerty utworów patriotycznych i religijnych oraz ukaże się w lokalnym tygodniku cykl artykułów poświęcony naszym Bohaterom – mówi kierownik Oddziału Łukasz Giżyński.

 

Temat nie jest przypadkowy, ponieważ z racji lokalizacji częstochowska placówka będzie realizowała misję Instytutu w postaci badań nad rolą kościołów i związków wyznaniowych na obszarach wiejskich. – W swoich planach dotyczących działalności Oddziału w Częstochowie nie zamierzam się jednak ograniczać do tej specjalizacji, ale lokalnie na Ziemi Częstochowskiej realizować wszystkie zadania statutowe Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Będą to zarówno działania zlecane w siedzibie głównej w Warszawie, jak i projekty przygotowywane i realizowane od podstaw z naszej inicjatywy. Już teraz podjąłem współpracę z Fundacją na Rzeczy Promocji i Rozwoju Sołectwa Karczewice w ramach przedsięwzięcia „Częstochowscy Męczennicy za Wiarę i Ojczyznę”. Zamierzam dotrzeć do innych podmiotów publicznych i prywatnych, by wspólnie prowadzić działania z zakresu kultury i dziedzictwa wsi, z pożytkiem dla i przy udziale, mam nadzieję, lokalnej społeczności – dodaje Łukasz Giżyński.

Siedziba Oddziału w Częstochowie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi mieści się w budynku byłego Urzędu Wojewódzkiego (obecnie Delegatura Śląskiego UW) przy ul. Jana III Sobieskiego 7. Ze względu na wprowadzoną w całym Instytucie pracę zdalną prosimy o wcześniejsze umawianie spotkań pod numerem telefonu: 506 582 643. Zapraszamy również do kontaktu przy użyciu poczty elektronicznej pod adresem: czestochowa@nikidw.edu.pl

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *