Właściciele są zobligowani do sprzątania po swoich czworonogach


„Psia kupa to nie koniec świata, po prostu posprzątaj” – pod takim hasłem ruszyła kolejna już edycja akcji „Czyste podwórko”, realizowana od 2017 roku przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” w Częstochowie. Miejska spółka konsekwentnie zachęca właścicieli psów do sprzątania odchodów po swoich czworonogach. Może wreszcie permanentna edukacja przyniesie pozytywne efekty i skończą się widoki psich kup na podwórkach i ulicach, a tym samym niechlujstwo niektórych właścicieli psów.

 

W ramach kampanii do lokatorów zasobów komunalnych regularnie trafiają plakaty z wizerunkiem psa przypominające o obowiązku sprzątania po swoim pupilu. Kilka lat temu symbolem akcji był buldog, w tym roku – sympatyczny jamnik, który w żartobliwy sposób zwraca się do swojego pana, by ten po nim posprzątał. Z myślą o właścicielach czworonogów ZGM „TBS” jak co roku zakupił także kilka tysięcy worków na psie odchody.

Warto poświęcić swój czas na sprzątanie po pupilu. To tylko dwie minuty, a zyskujemy czyste i zadbane otoczenie. Jest to szczególnie ważne w kontekście małych dzieci, które bawią się w piaskownicach i na podwórkach  – przekonuje Paweł Konieczny, prezes zarządu ZGM „TBS” w Częstochowie.

Warto przypomnieć, że w ostatnich latach miejska spółka oddziaływała na mieszkańców także tabliczkami w kształcie czworonogów, na których umiejscowiono napisy z zabawnymi hasłami nadesłanymi przez mieszkańców w ramach konkursu „Czyste podwórko”. ZGM „TBS” postawił także 30 tablic w kształcie znaków drogowych przypominających mieszkańcom o obowiązku sprzątania po swoim psie oraz o obowiązującym  „Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Częstochowy”. Jasno określa on obowiązki właścicieli psów:

„Osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do:
– niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta domowe na klatkach schodowych, na skwerach i trawnikach oraz w innych miejscach służących do publicznego użytku (obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych)”.

Za niesprzątanie odchodów po psie można otrzymać mandat od 20 do nawet 500 zł.

 

 

grafika: ZGM

 

  • Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  • Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *