WARIAT W TEATRZE


W sobotę, na nieużywanej od lat najmniejszej Scenie Teatru Adama Mickiewicza – Histrion odbyła się premiera monodramu – “Pamiętnik wariata” według Mikołaja Gogola w wykonaniu Antoniego Rota.

Wszelkiego rodzaju adaptacje literatury rosyjskiej są bardzo popularne w naszym kraju, a twórczość Mikołaja Gogola jest szczególnia bliska polskim odbiorcom. Śmiech przez łzy, a więc połączenie komizmu z głęboką refleksją, to główna cecha gogolowskiego pisarstwa. Taki jest też i “Pamiętnik wariata”. Bohater, 40-letni radca tytularny czuje się osamotniony w swoim urzędniczym życiu. Zauroczony blichtrem niedostępnego mu świata ludzi bogatych marzy, by stać się jednym z nich. Niezrealizowane marzenia, wyobcowanie doprowadzają go do obłędu.
Informacje o stosunku do siebie swoich zwierzchników oraz kobiety, w której się zakochał – Soni, córki dyrektora uzyskuje z rozmowy psów: Medżi (suki dyrektorównej) i Fido. Tej ostatniej wykrada z kosza listy, w których z zapałem poszukuje potwierdzenia zainteresowania nim Soni. Nie znajdując go popada w jeszcze większy obłęd. Stwierdza, że kobieta rozkochana jest tylko w szatanie, aż wreszcie odkrywa, że jest królem hiszpańskim, Ferdynandem VIII. Z godziny na godzinę czeka poselstwa. 31 lutego delegacja przybywa i zabiera go do Hiszpanii. Coś jednak jest nie tak, golą mu głowę, polewają zimną wodą, domyśla się, że wpadł w ręce inkwizycji…
Ten przejmujący monolog szaleńca zainscenizowany w częstochowskim Teatrze w ramach Edukacyjnej Sceny Inicjatyw Aktorskich jest okazją do poznania, zwłaszcza przez młodych ludzi klasyki literatury światowej w niecodziennej adaptacji. Jest też szansą na to, by się przekonać, że częstochowskiej Scenie nie należy przypinać etykietki – “prowincjonalna”, a rodzimi artyści – jak choćby Antoni Rot – mogą spokojnie konkurować ze swoimi kolegami z warszawskich czy krakowskich teatrów.
Bogatą, jak na tak kameralny spektakl, oprawę plastyczną dramatu stworzył Stanisław Kulczyk, nad całością opiekę artystyczną sprawował – Marek Perepeczko. “Pamiętnik Wariata” można będzie obejrzeć – 11, 12, 30 i 31 stycznia.

SYLWIA BIELECKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *