W Poczesnej nad Wartą czytali ,,Nad Niemnem”


Narodowe czytanie odbyło się w Słowiku, nad Wartą. Fragmenty książki Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” czytali: Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma; Przewodnicząca Rady Gminy Poczesna – Iwona Choła; Ksiądz Proboszcz Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Poczesnej – Prałat Jarosław Sroka; mieszkanka gminy Poczesna, poetka – Zdzisław Pierończyk; Grażyna Mielczarek – członkini KGW Huta Stara B; Amelia Michałowska, Weronika Wojciechowska, Wiktoria Walentek – uczennice klasy VII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słowiku; Radny – Łukasz Szumera; Dyrektor Szkoły w Nieradzie – Marta Muchla.
Z głośników płynęła muzyka z filmu „Nad Niemnem” autorstwa Andrzeja Kurylewicza, a członkinie Zespołu Śpiewaczego „Pocześnianki” (w skład, którego wchodzą przedstawicielki z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Poczesna)  pod kierunkiem Doroty Szumery zadbały o oprawę muzyczną, wykonując pieśni ludowe: „Ty pójdziesz górą”, „Zachodzi słoneczko” oraz „Polskie kwiaty”.
Należy zaznaczyć, że Gmina Poczesna co roku aktywnie włącza się w „Narodowe Czytanie”, w akcję pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Pomysł „Narodowego czytania” narodził się w 2012 roku. Wtedy to po raz pierwszy, w całej Polsce, a także w wielu ośrodkach za granicą naszego kraju, można było usłyszeć wspólne czytanie „Pana Tadeusza” – Adama Mickiewicza.
W tym roku – 11 września –sięgnęliśmy do twórczości Elizy Orzeszkowej. Do czytania została wybrana powieść „Nad Niemnem” z okazji 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Jak pokazują statystyki, Narodowe Czytanie, z każdym rokiem zyskuje coraz więcej zwolenników. I to nie tylko w kraju czy za granicą, ale również na terenie gminy Poczesna. Ludzie czytają. Ludzie chcą czytać. W ten sposób są bliżej historii i tradycji.
Narodowe Czytanie odbywało się w różnych formach i w różnych miejscowościach na terenie gminy Poczesna. Były to dowody aktywności społeczności lokalnej, szkolnej… I w tym roku byliśmy razem z lekturą Elizy Orzeszkowej.
Tegoroczne Narodowe Czytanie zgromadziło społeczność gminy Poczesna oraz młodzież, która tłumnie przybyła na „spotkanie z lekturą”. Dziękujemy.
Tradycyjnie już Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma wręczył książki. Były one także dostępne na promocyjnym stoisku Gminy Poczesna. Każda została opieczętowana okolicznościowym stemplem upamiętniającym Narodowe Czytanie 2023. Jeśli ktoś ma swój egzemplarz „Nad Niemnem”, a chciałby by pojawiła się w nim okolicznościowa pieczątka Narodowego Czytania 2023 – zapraszamy do Urzędu Gminy Poczesna – w godzinach pracy (pon., śr., czw.: 7-15; wt.- 8-17 i pt.: 7-14); pokój nr 9.
Dziękujemy wszystkim, którzy czynnie zaangażowali się w inscenizację Narodowego Czytania, i którzy przybyli i wzięli w nim udział.
Aneta Nawrot; fot. Aneta Nawrot

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *