Skandal na Górze Janowskiego


INTERWENCJA CZYTELNICZA

Chluba Jury Krakowsko-Częstochowskiej, najwyższe jej wzniesienie podawane praktycznie we wszystkich przewodnikach turystycznych po regionie została zdewastowana przez budowę kompleksu hotelowego na samym jej szczycie, psując przez to krajobraz wzniesienia, na którym zbudowany jest zamek Ogrodzieniec.
Omawiany obszar leży na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Jak widać ochrona przyrody na Jurze istnieje tylko na papierze. Bez jakiejkolwiek reakcji ze strony służb ochrony przyrody jedno z najpiękniejszych krajobrazowo miejsc na Jurze zostaje zabudowane. Zgodę na to barbarzyństwo wydał wójt gminy Ogrodzieniec, natomiast inwestycja ta nie spotkała się z żadną reakcją ze strony Dyrekcji Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd!!!
Przeraża skala zniszczeń. Pod budowę hotelu wykopano głębokie fundamenty, a ziemię rozsypano na cenne murawy kserotermiczne z licznymi gatunkami chronionymi (m.in. jednym z nielicznych stanowisk zarazy oleśnikowej – bardzo rzadkiego gatunku). Potężna hałda urobku zasypała częściowo szlak i ścieżkę edukacyjną. Wierzchowina hałdy ma stanowić zajazd przed hotelem. Przyrodnicy są rozczarowani, że tak piękne krajobrazowo miejsca ulegają fali nieokiełznanej komercji. Co po nas pozostanie, rozparcelowany płotami krajobraz?
Skalę zniszczeń prezentują załączone fotografie.

Czytelnik

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *