Tydzień na Jasnej Górze


W najbliższym tygodniu odbędą się: Narodowa Pielgrzymka Węgrów (29-30 VI), Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli (1-2 VII), Pielgrzymka Rycerzy i Czcicieli św. Michała Archanioła (3 VII), Kresowian i Gwardii Szwajcarskiej ( 4 VII) to najważniejsze wydarzenia najbliższego tygodnia na Jasnej Górze. Dotrze pielgrzymka rowerowa z Bydgoszczy (3 VII) a także pielgrzymka kawalerii konnej z Zaręb Kościelnych na Mazowszu (3 VII). Przybędą też kolejne parafialne pielgrzymki piesze.

 

W Narodowej Pielgrzymce Węgrów, ze względu na pandemię, wezmą udział tylko przedstawiciele. Najważniejszym jej punktem będzie Msza św. celebrowana we wtorek, 29 czerwca o godz. 14.30 w Kaplicy Matki Bożej.

Celem pielgrzymek Węgrów jest przypomnienie, że oba narody łączy bardzo wiele, a przede wszystkim: wiara katolicka, historia i dzieje Zakonu Paulińskiego, który powstał na Węgrzech i stamtąd przybył do Polski.

Spotkanie zawsze jest okazją do wspólnej modlitwy o ożywienie wiary w Europie i wyrazem przyjaźni polsko-węgierskiej.

 

  1. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę będzie miała wymiar duchowej łączności. Bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców, zaprasza wszystkich nauczycieli i wychowawców w dniach 1-2 lipca do duchowej łączności za pośrednictwem Telewizji Trwam z Kaplicą Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

W programie duchowej pielgrzymki odbywającej się pod hasłem „Ducha nie gaście”: 1 VII godz. 21.00 Apel Jasnogórski, 2 VII o godz. 13.30 (Telewizja Trwam) – Msza św. w intencji nauczycieli pod przewodnictwem bp. Piotra Turzyńskiego.

 

XXVII Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian na Jasną Górę organizowane są przez Światowy Kongres Kresowian tradycyjnie pod hasłem:  KRESOWIANIE ŻĄDAJĄ PRAWDY!.

W programie: o godz. 9.30 Msza św. w kaplicy Matki Bożej za wypędzonych, poległych i pomordowanych na Wschodzie, 10.30 – Marsz Pokoleń Kresowych i Apel poległych pod tablicami poświęconymi Polakom zamordowanym na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947 oraz Ukraińcom udzielającym Polakom pomocy, godz.11.15 – Sala Papieska: Światełko Pamięci – chwila wspomnień o ludziach Kresów, oficjalne ogłoszenie konkursu historycznego dla młodzieży: WOŁYŃ – PAMIEĆ POKOLEŃ, Otwarte Forum Kresowe, koncert „ SERCE KRESÓW – TOBIE POLSKO”.

 

„Ze św. Michałem na Jasną Górę”- już po raz szósty, pod takim hasłem w Sanktuarium w najbliższą sobotę, 3 lipca zgromadzą się rycerze i czciciele św. Michała Archanioła, ci, którzy noszą jego szkaplerz oraz czytelnicy dwumiesięcznika „Któż jak Bóg”.

Pielgrzymom towarzyszyć będzie wierna kopia figury św. Michała Archanioła z Cudownej Groty Objawień na Gargano, która już od 8 lat peregrynuje po Polsce.

Sanktuarium św. Michała Archanioła w mieście Monte Sant’Angelo we Włoszech powstało na pamiątkę objawień archanielskich, jakie miały tam miejsce w końcu V wieku. Sanktuarium zasłynęło niezwykłymi łaskami, które można tam wyprosić – do dziś nawiedzają je rokrocznie miliony pielgrzymów, w tym papieże, święci i władcy.

Peregrynująca po Polsce kopia figury św. Michała powstała na prośbę Zgromadzenia Michalitów, została poświęcona w Gargano i rozpoczęła wędrówkę po Polsce w 2013r.

Widocznym znakiem szczególnego uciekania się o pomoc do św. Michała jest modlitwa, ułożona w 1886 przez papieża Leona XIII, odmawiana codziennie w wielu polskich parafiach, także na Jasnej Górze: „Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen”.

W programie pielgrzymki:godz.12.00 – rozpoczęcie modlitwy w Bazylice, 13.30 Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, 15.30 – modlitwa w Bazylice, nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej

 

Izabela Tyras Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *