Inauguracja na Politechnice


30 września Politechnika Częstochowska już 62. raz otworzyła swe podwoje dla studentów. W tym roku do grona żaków dołączyło 4 tysiące osób. Do tej pory mury uczelni opuściło ponad 55 tysięcy absolwentów.

Obecnie na 6 wydziałach, 22 kierunkach i ponad 90 specjalnościach kształci się tutaj 13 tysięcy studentów. Kadra dydaktyczna składa się z 55 profesorów tytularnych, 100 profesorów uczelnianych, prawie 500 doktorów i 135 magistrów. Od października uczelnia uruchamia trzy nowe kierunki studiów: inżynierię bezpieczeństwa, inżynierię biomedyczną oraz filologię.

Politechnika jest członkiem Konsorcjum Śląskich Uczelni Publicznych promowanych przez nasze województwo jako najlepsze propozycje kształcenia wyższego. Z uwagi na to, iż projekt ten skierowany jest przede wszystkim do studentów zagranicznych, uczelnia daje możliwość nauczania także w języku angielskim.

Podsumowując ostatni rok akademicki, władze Politechniki położyły nacisk na pozyskiwanie środków unijnych. Rok 2009 uznawany jest przez nie za jeden z najbardziej owocnych pod tym względem. Dzięki nim udało się zrealizować 15 projektów inwestycyjnych, badawczych i naukowych, których wartość wyniosła 50 mln zł. Istotną częścią działalności są także liczne programy i umowy rozwijające kontakty wyższej szkoły z zagranicą, w tym LLP-Erasmus, za sprawą którego zarówno studenci, jak i pracownicy mogą brać udział w studiach oraz badaniach naukowych niemal we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

W czasie wykładu inauguracyjnego rektor Politechniki prof. dr hab. Maria Nowicka-Skowron zwróciła uwagę na planowane na najbliższy rok akademicki działania, nie kryjąc przy tym trudności stojących przed uczelnią. – Obecnie najważniejszym zadaniem jest modernizacja jednego z najstarszych obiektów naszej Uczelni – budynku głównego Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. Kwota nakładów inwestycyjnych wynosi 25 milionów złotych.
W planach jest pozyskanie następnych środków z resortu nauki i szkolnictwa wyższego. Wobec powyżej przedstawionych działań, należy zapytać, jakie są nasze zamierzenia na najbliższą przyszłość? – Oprócz dalszego kontynuowania dotychczasowych działań, będziemy uatrakcyjniać ofertę dydaktyczną. Z pewnością najbliższy rok akademicki nie będzie łatwy w obliczu zmniejszonej dotacji, konkurencyjności szkół wyższych i głębokiego od wielu lat niżu demograficznego. Wierzę głęboko, że wspólnie możemy sprostać tym wyzwaniom – mówi rektor Maria Nowicka-Skowron.
Z pewnością pierwszym krokiem ku kolejnym ważnym zmianom na uczelni jest projekt „Portal Nauki” – Platforma transferu wiedzy dla społeczności naukowej i przemysłu, który udało się pozyskać Politechnice kilka dni przed inauguracją.
Msza święta w intencji studentów i pracowników Uczelni, której będzie przewodniczył JE Ksiądz Arcybiskup Metropolita Częstochowski dr Stanisław Nowak, zostanie odprawiona 10 października o godz. 20.00 w Kościele Akademickim pw. Św. Ireneusza BM przy ul. Kilińskiego 132.

IZABELA WOŹNICKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *