Pielgrzymi przybywają. Z powodu pandemii w zmniejszonej liczbie


Rozpoczyna się tegoroczny szczyt pielgrzymkowy, związany z obchodami Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Święta Matki Bożej Częstochowskiej. Według zaktualizowanego harmonogramu od 11 do 31 sierpnia do Częstochowy ma dotrzeć ponad 18 tysięcy pieszych pątników.

 

Na dwie ostatnie dekady sierpnia zgłoszono blisko 100 grup pielgrzymkowych. Łącznie do miasta przyjdzie, przybiegnie lub przyjedzie na rowerze ponad 18 tys. osób. Największą „zwartą” grupą liczącą 2,5 tysiąca pątników ma być Piesza Pielgrzymka Diecezjalna z Tarnowa. W związku ze stanem epidemii – w porównaniu z rokiem poprzednim – pielgrzymów ma być mniej o ok. 80-85%.

Pierwsza z sierpniowych uroczystości na Jasnej Górze to Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które odbędzie się 15 sierpnia. Jak co roku, miasto przygotowało plan zabezpieczenia medycznego i komunalnego, dodatkowe miejsca parkingowe i drogi ewakuacji. Plan obowiązuje od do 15 sierpnia.

Więcej o zabezpieczeniu TUTAJ

Druga sierpniowa uroczystość, to przypadające 26 sierpnia Święto Matki Bożej Częstochowskiej. Harmonogram poszczególnych wejść dostępny jest w załączniku. Więcej informacji na temat sierpniowych pielgrzymek można znaleźć TUTAJ

KONCERT NA BŁONIACH JASNOGÓRSKICH

14 sierpnia na Błoniach Jasnogórskich odbędzie się koncert “Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”. Tego dnia, pod batutą Piotra Rubika zaśpiewają m.in. Pectus, Rafał Brzozowski, Anna Wyszkoni, Katarzyna Cerekwicka, Halinka Mlynkova, Łukasz Zagrobelny, Sargis Davtyan, Dariusz Malejonek, Filip Lato, czy Aleksandra Nykiel. Organizatorami wydarzenia są Klasztor Jasnogórski, Telewizja Polska oraz Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów. Początek, transmitowanego w TVP koncertu o godzinie 21.00.

Będzie to element zgromadzenia o charakterze religijnym, odbywający się na terenie należącym do Klasztoru Jasnogórskiego, dlatego organizatorzy koncertu nie kierowali wniosku o zgodę na imprezę masową do Urzędu Miasta Częstochowy. Miasto z uwagi na stan epidemii i wskazania sanitarno-epidemiologiczne takich zgód w tym sezonie nie wydaje. Zrezygnowało też z organizacji tegorocznych miejskich imprez i festiwali plenerowych.

 

fot. Marcin Szpądrowski

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *