DZIECI POLSKI, UKRAINY I LITWY TWORZYŁY – Z RELIGIJNEJ INSPIRACJI


Współorganizowane przez Wydział Edukacji artystyczne konkursy wokół  świętych miejsc na Kresach i postaci ,,Maryi Trzech Narodów” – polskiego, litewskiego i ukraińskiego – podsumowano na gali w Szkole Podstawowej nr 48.  

Geneza projektu, którego elementem były konkursy, sięga jesieni zeszłego roku. Delegacja częstochowskiego samorządu odwiedziła wówczas Berdyczów. Był to kolejny w 2021 roku krok w kierunku nawiązania bliskiej, przyjacielskiej współpracy między oboma miastami – z silnym akcentem na edukację, sprawy społeczne i samorząd. Dyrekcje kilku szkół z obu ośrodków zawarły wówczas porozumienie o współpracy, a odrębny list intencyjny  sygnowali zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak oraz mer Berdyczowa Serhij Orliuk.  Ryszard Stefaniak zapowiedział wtedy, że – by podkreślić bliski związek między obu krajami i miastami – polska i ukraińska młodzież weźmie udział w projekcie edukacyjno-kulturalnym, poświęconym kultowi religijnemu, który w Polsce, w Ukrainie i na Litwie ma analogiczny status. Chodzi o kult Matki Bożej Jasnogórskiej – Królowej Korony Polskiej, Matki Bożej Ostrobramskiej – Patronki Kresów i Matki Bożej Berdyczowskiej – Patronki Ukrainy.  

Tak się też stało. Do bardzo młodych ludzi z Polski i Ukrainy dołączyli także ci z Litwy – mowa przecież o kulcie spajającym trzy bliskie narody. Konkursy – a była to dopiero ich pierwsza edycja – podsumowano 9 maja w Szkole Podstawowej nr 48 im. Armii Krajowej.  Na gali obecni byli, rzecz jasna, laureaci i wyróżnieni, a także ich opiekunowie oraz specjalni goście. Wśród nich nie brakło m.in. siostry Mileny, znanej ze współpracy z miastem przy wielu inicjatywach dla dzieci i młodzieży. Urząd Miasta reprezentował naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski, wielki przyjaciel Kresów, uczestnik trudnych już do zliczenia inicjatyw na rzecz Polaków na Ukrainie i dawnych Kresach Wschodnich, zbliżenia polsko-ukraińskiego na poziomie lokalnym – także w obecnym, dramatycznym okresie agresji rosyjskiej.

Do Międzynarodowego Konkursu Pieśni Maryjnej „Maryja Trzech Narodów” zgłosiło się 22 solistów z 16 śląskich szkół, Litwy i Ukrainy. Po przesłuchaniu nadesłanych nagrań jury przyznało dwa I miejsca, dwa II, dwa III oraz 7 wyróżnień.

Z kolei na Konkurs Plastyczny „Miejsca kultu religijnego na Kresach i w Polsce” wpłynęło 68 prac – 44 z Polski, 12 z Litwy i tyle samo z Ukrainy. Nagrodzono 9 prac, przyznając  po  trzy  I, II i III miejsca oraz aż 11 wyróżnień.

Żywe zainteresowanie konkursami udowodniło niezbicie, że wspólnym, tożsamościowym mianownikiem dla wszystkich uczestników jest świadomość roli swoich korzeni – tego, gdzie wzrastamy, kim jesteśmy i jakie świadectwo swoim postępowaniem dajemy. Prace plastyczne i wykonania pieśni unaoczniły, że artystyczna wrażliwość, poszanowanie tradycji, świadomość religijno-kulturowa przekraczają granice państw, czyniąc nieistotnymi kwestie pochodzenia, zamieszkania czy używanego na co dzień języka.

Nagrody rzeczowe i dyplomy wręczali naczelnik Rafał Piotrowski oraz zastępczyni Dyrektora Kuratorium Oświaty Delegatury w Częstochowie Anita Imiołek. Punktem kulminacyjnym gali była część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 48 – w tym dzieci z Ukrainy. Nie zabrakło wystawy prac konkursowych.

Organizatorami konkursów były: Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Szkoła Podstawowa nr 48 im. Armii Krajowej oraz Liceum nr 15 w ukraińskim Berdyczowie. Honorowy patronat nad nimi objęli Metropolita Częstochowski Arcybiskup Wacław Depo oraz Przeor Jasnej Góry Ojciec Samuel Pacholski.  

A oto szczegółowe wyniki Międzynarodowego Konkursu Pieśni Maryjnej „Maryja Trzech Narodów”:


Miejsce I ex aequo zajęły:

Anastazja Jaroszenko  z Berdyczowskiego Miejskiego Gimnazjum Humanistycznego nr 2 w Ukrainie oraz Zuzanna Smykal ze Szkoły Podstawowej nr 48 im. Armii Krajowej w Częstochowie

Miejsce II  ex aequo zajęły:
Maja Szut ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieruniu oraz Gabriela Wojciechowska ze Szkoły Podstawowej nr 42 im. Jana Brzechwy w Częstochowie

Miejsce III  ex aequo zajęły:
Szljachowa Sofija Mychajliwna z Berdyczowskiego Liceum Miejskiego w Żytomierzu w Ukrainie i Weronika Podsiedlik ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 im. Stanisława Wyspiańskiego w Częstochowie

Wyróżnienia otrzymali:
Emilia Niezgoda z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudziczce
Julia Kądziela z  Zespołu  Szkolno -Przedszkolnego w Rudziczce
Nadia Włodarska ze Szkoły Podstawowej nr 24 im. Marcina Szancera w Częstochowie
Magdalena Chyra  ze  Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieruniu
Walerii Dejnarowicz ze Szkoły Podstawowej w Szumsku, region wileński, Litwa
Aleksandra Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 2 im Jana Wyplera w Rudzie Śląskiej
Iwanna Poliszczuk  – z Berdyczowskiego Miejskiego Gimnazjum Humanistycznego nr 2, w Ukrainie


Wyniki  Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Miejsca kultu religijnego na Kresach  i w Polsce”:

Miejsce I
Maja Stępień – Szkoła nr 3 im. Jana Pawła II w Kłobucku
Daniel Kochanowski – Szkoła Podstawowa w Szumsku, rejon wileński, Litwa
Arina Jaremyk – Szkoła Podstawowa w Berdyczowie, Ukraina

Miejsce II
Paula Gierasimowicz  – Szkoła Podstawowa w Szumsku, rejon wileński, Litwa
Maciej Selwet – Szkoła Podstawowa im. Pokoju, Żarki Letnisko
Skaijte Lasinyte – Gimnazjum im. J. Słowackiego w Bezdanach, Litwa

Miejsce III
Paulina Mackiewicz – Gimnazjum im. J. Słowackiego w Bezdanach , Litwa
Karolina Musiał – Szkoła Podstawowa nr 2, Ruda Śląska
Dominik Tomaszewicz – Szkoła Podstawowa w Szumsku, rejon wileński, Litwa

Wyróżnienia otrzymali:
Moicewa Anna – Szkoła Podstawowa w Berdyczowie, Ukraina
Dominika Popczyk – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Częstochowie
Antonina Kurek – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Częstochowie
Julia Wąsik – Szkoła Podstawowa nr 48 im. Armii Krajowej w Częstochowie
Kamila Gniecioszek – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Konieczkach
Paweł Malanowski – Szkoła Podstawowa nr 42 im Jana Brzechwy w Częstochowie
Sara Knura – Szkoła Podstawowa w Pietrowicach Wielkich
Mateusz Kubik – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 im. S. Wyspiańskiego w Częstochowie
Wiktoria Jackiewicz – Szkoła Podstawowa w Szumsku, rejon wileński, Litwa
Emilia Katka – Szkoła Podstawowa nr 42 im. Jana Brzechwy w Częstochowie
Taisija Auziak – Gimnazjum im. J. Słowackiego w Bezdnach, Litwa
Kamilija Wojnicz – Gimnazjum im. J. Słowackiego w Bezdanach, Litwa

na podst. informacji organizatorów/ w galerii obok i u góry: zdjęcia udostępnione przez organizatorów

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *