Kędziorek ograł Raków

Mistrz Polski – Raków Częstochowa przegrał w piątkowy wieczór (05.kwietnia br.) na wyjeździe z Radomiakiem Radom, 1:2 w spotkaniu 27.serii gier PKO Bank Polski Ekstraklasy. Jedynego gola dla ekipy prowadzonej przez Dawida Szwargę zdobył Giánnis Papanikoláou w 49.minucie. Natomiast trafienia dla gospodarzy były autorstwa – Strátosa Svárnasa w 25.minucie jako gol samobójczy oraz Jardela tuż przed zakończeniem pierwszej części spotkania.

Od początku piątkowego spotkania przewagę na boisku posiadał zespół prowadzony przez 43-letniego Macieja Kędziorka, który był asystentem Marka Papszuna w Rakowie Częstochowa w latach 2016-2019. Z klubem z Limanowskiego najpierw wywalczył awans do pierwszej ligi, a następnie do ekstraklasy.

Już w ósmej minucie radomianie za sprawą Luizão próbowali zaskoczyć…Kacpra Bieszczada, który w tym spotkaniu dość niespodziewanie dla wielu obserwatorów czy kibiców zastąpił największą gwiazdę Rakowa Częstochowa – Vladana Kovačevicia. Zawodnik gospodarzy, który swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał w brazylijskim São Paulo FC próbował zaskoczyć golkipera Rakowa strzałem “za kołnierz” jednak Reprezentant Polski do lat 21, nie dał się zaskoczyć i zdołał z najwyszym trudem sparować piłkę na rzut rożny.

Gospodarze prowadzenie w tym meczu objęli w 25.minucie, kiedy to po dalekim wyrzucie z autu w pole karne Rakowa Dawida Abramowicza, piłkę głową przedłużył Ante Crnac. Futbolówka tak niefortunnie trafiła również na głowę Strátosa Svárnasa, który próbując ją wybić, ta odbiła się jeszcze od poprzeczki i wpadła do bramki obok kompletnie zaskoczonych całym obrotem sprawy częstochowian.

Drugiego gola piłkarze Radomiaka Radom zdobyli w tuż przed zejściem obydwu drużyn do szatni na przerwę. Kardynalny błąd w 44. minucie popełnił bramkarz Kacper Bieszczad, który zastępował między słupkami gości Vladana Kovacevicia.

21-latek wyszedł daleko poza swoje pole karne, by przechwycić piłkę po długim prostopadłym podaniu rywali. Niestety golkiper Rakowa probójąc wybić piłkę, minął się z futbolówką i Jardel miał przed sobą pustą bramkę. Przebiegł z piłką jeszcze 20.metrów, po czym nieatakowany skierował ją z bliska do siatki. Gol zdobyty przez gospodarzy był tylko wyrazem bezradności poczynań podopiecznych Dawida Szwargi, którzy w pierwszych czterdziestu pięciu minutach zaprezentowali się bardzo słabo na tle dużo niżej notowanego rywala.

W drugiej części spotkania częstochowianie zagrali znacznie lepiej i już w 49.minucie “Czerwono – niebiescy” zdobyli kontaktową bramkę, kiedy to Gabriela Kobylaka z najbliższej odległości pokonał Grek, Giánnis Papanikoláou. Na trzydzieści minut przed zakończeniem regulaminowego czasu gry drugiej części spotkania na murawie Stadionu Radomskiego Centrum Sportu pojawiła się największa gwiazda Rakowa – Ivi López. Hiszpan wniósł sporo ożywienia w poczynania swojej drużyny.

W 64.minucie Ivi López egzekwował rzut wolny, Piłkę po Jego strzale nad bramkę przeniósł jednak wychowanek Zgody Zarszyn. Im bliżej końca spotkania tym piłkarze Rakowa Częstochowa coraz częściej gościli pod polem karnym gospodarzy.  W 85.minucie nawet częstochowianie byli bliscy zdobycia wyrównującego gola. Bardzo mocne uderzenie Bena Ledermana z za linii szesnastego metra na rzut rożny sparował jednak Gabriel Kobylak.

Do samego końca spotkania wynik już nie uległ zmianie i tym samym Raków Częstochowa przegrał na wyjeździe z Radomiakiem Radom, 1:2 w spotkaniu 27.Kolejki o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy. Taki wynik sprawia, że zespół pod wodzą Dawida Szwargi na pewno w niedzielę, 7.kwietnia br. opuści ligowe podium. Obecnie “Czerwono – niebiescy” mają na swoim koncie 44.punkty ale za plecami mają jeszcze Pogoń Szczecin i Legię Warszawa (po 44.punkty) oraz poznański Lech, który zgromadził taką samą ilość punktów jak Raków.

Kolejne ligowe spotkanie zespół Rakowa Częstochowa rozegra w sobotę, 13.kwietnia br.  Częstochowianie o godzinie 20:00 zmierzą się przed własną publicznością z warszawską Legią a stawką tego meczu będą punkty w ramach 28.serii gier o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy.  Spotkanie  “na żywo” od godziny 19:40  pokaże Canal + Sport a także będzie ono dostępne w internetowej usłudze Canal + online.  Natomiast tekstową relację LIVE “minuta po minucie” będzie można śledzić na stronie głównej Gazety Częstochowskiej (www.gazetacz.com.pl). W drużynie ze Stolicy występuje były zawodnik Rakowa, Patryk Kun.

Gracz w tym sezonie wystąpił już w łącznie 37.meczach (biorąc pod uwagę występy w PKO Bank Polski Ekstraklasie – 22, Lidze Konferencji Europy UEFA – 13, Fortuna Piłkarskim Pucharze Polski – 1 oraz Superpucharze Polski – 1).  Zanotował również jedno trafienie w wygranym (2:1) – spotkaniu 19.Kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy z Cracovią. Ten mecz został rozegrany 17.grudnia ubiegłego roku.

05.04.2024. g.20:30: Radom (Stadion Radomskiego Centrum Sportu):

RKS Radomiak Radom – RKS Raków Częstochowa 2:1, (2:0),

1:0: Svárnas 25′ (s)

2:0: Esmiraldo Sá Silva “Jardel” 44′

2:1: Papanikoláou 49′

Sędziował: Jarosław Przybył (Kluczbork). Żółte kartki: Rossi 45′ (faul), Abramowicz 70′ (faul), Grzesik 77′ (faul). Kobylak 86′ (nie sportowe zachowanie) – wszyscy Radomiak Radom. Widzów: 8564.

RKS Radomiak Radom: 28.Gabriel Kobylak – 13.Jan Grzesik, 29.Raphael Rossi Branco “Raphael Rossi” (kpt), 4.Luka Vušković, 33.Dawid Abramowicz, 7.Lisandro Pedro Varela Semedo “Lisandro Semedo” (79′ 11.Daniel Pik), 6.Michał Kaput (72′ 77.Chrístos Dónis), 8.Luiz Gustavo Novaes Palhares “Luizão”, 66.Bruno André Cavaco Jordão “Bruno Jordão” (87′ 16.Mateusz Cichocki), 20.Luís Miguel Vieira Babo Machado “Luís Machado” (87′ 23.João Gabriel Martins Peglow “João Peglow”), 22.Esmiraldo Sá Silva “Jardel”.

Rezerwowi: 12.Filip Majchrowicz – 14.Damian Jakubik, 15.Guilherme da Gama Zimovski “Guilherme Zimovski”, 9.Leândro Rossi Pereira “Leândro” , 18.Krystian Okoniewski.

Trener: Maciej Kędziorek.

RKS Raków Częstochowa: 89.Kacper Bieszczad – 25.Bogdan Racovitan, 24.Zoran Arsenić (kpt) (80′ 88.Matej Rodin), 4.Strátos Svárnas, 20.Jean Carlos Silva Rocha, 5.Karl Gustav Vilhelm Berggren (60′ 30.Władysław Koczerchin), 66.Giánnis Papanikoláou (80′ 8.Ben Lederman), 11.John Yeboah Zamora (78′ 27.Bartosz Nowak), 21.Dawid Drachal, 26.Erick Ouma Otieno (60′ 10.Ivi López, 19.Ante Crnac.

Rezerwowi: 31.Muhamed Šahinović – 15.Adnan Kovačević, 17.Jakub Myszor, 23.Péter Baráth.

Trener: Dawid Szwarga.