Posadzono ponad 2 tysiące drzew


13 września na terenie Nadleśnictwa Siewierz, w kompleksie leśnym znajdującym się na wysokości wsi Winowno, odbył się Piknik Ekologiczny. Do udziału w wydarzeniu została zaproszona lokalna społeczność, która pod okiem doświadczonych leśników miała okazję własnoręcznie posadzić drzewa. Akcję zorganizowano w ramach programu „Po stronie natury”, którego organizatorem jest Żywiec Zdrój S.A. wraz z partnerami – Fundacją Nasza Ziemia, Lasami Państwowymi i nowym partnerem wspierającym – Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym.

Główną częścią Pikniku Ekologicznego było wspólne zasadzenie ponad 2 tysięcy drzew. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali pracownicy Żywiec Zdrój, którzy wraz z rodzinami i przyjaciółmi mieli okazję spędzić czas na łonie natury. Jak przekonują organizatorzy, sadzenie i ochrona drzew są bardzo ważne nie tylko dla lokalnej społeczności, ale również dla wszystkich Polaków, dla których las jest dobrem narodowym. Dzisiaj posadziliśmy ponad 2 tys. sadzonek buka – wszystko po to, by przyszłe pokolenia miały dorodny las. Cieszymy się, że mieliśmy okazję gościć lokalną społeczność, ponieważ takie spotkania są bardzo ważne. Pokazują, jak istotne jest utrzymywanie trwałości lasu, jak trudno jest tego dokonać i jak dużo wysiłku wymaga ta praca. Dzięki takim działaniom, mamy nadzieję, że wszyscy ludzie, którzy odwiedzą las, będą go szanować – mówi Zastępca Nadleśniczego z Nadleśnictwa Siewierz, Mariusz Kowalski.
Piknik „Po stronie natury” miał miejsce na leśnej polanie, na terenie której uczestnicy mogli podziwiać różnorodność lokalnego krajobrazu i cieszyć się pięknem otaczającej przyrody. Na wszystkich gości Pikniku Ekologicznego czekało mnóstwo ekologicznych i kulturalnych atrakcji. Uczestnicy mogli sprawdzić swoje siły w strefie strong man, biorąc udział w różnego rodzaju konkurencjach. Nie zapomniano również o najmłodszych, którzy podczas zajęć edukacyjnych mogli poznać wiele ekologicznych ciekawostek. Imprezę poprowadził aktor teatralny i filmowy – Stanisław Jaskułka.

O programie „Po stronie natury”
W ramach programu „Po stronie natury” od 2009 roku w lasach Beskidu Żywieckiego posadzono 5 mln drzew, które zajęły powierzchnię ponad 900 ha. Realizowane każdego roku nasadzenia stanowiły ważny element odnowy pradawnej Puszczy Karpackiej. Podczas tegorocznej, VI edycji odnowionych zostanie ponad 300 kilometrów szlaków turystycznych w Beskidzie Żywieckim, Śląskim i Małym. Dzięki odnowionym szlakom turystycznym każdy będzie mógł cieszyć się pięknem beskidzkiej przyrody oraz w sposób bezpieczny i odpowiedzialny obcować z naturą.
Więcej na www.postronienatury.pl.

Lasy Państwowe mają już 90 lat! To największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi. Gospodaruje w większości polskich lasów, które zajmują niemal jedną trzecią powierzchni kraju. Dzięki swojej 90-letniej tradycji i imponującemu doświadczeniu, pracownicy Lasów Państwowych co roku sadzą 500 mln drzew i sprawiają, że lasów w Polsce przybywa. Od drugiej wojny światowej lesistość kraju zwiększyła się z 21 do 29,3 proc. Leśnicy tworzą warunki pozwalające wszystkim Polakom na korzystanie z dobrodziejstw polskich lasów. Lasy Państwowe generują blisko 300 tys. miejsc pracy w sektorze leśno-drzewnym, a bezpośrednio w organizacji pracuje około 25 tys. osób. Leśnicy są drugą pod względem zaufania społecznego grupą zawodową w Polsce. Lasy Państwowe są tegorocznym laureatem międzynarodowej nagrody UNESCO Sułtana Kabusa dla Ochrony Środowiska przyznanej za wspieranie wysiłków na rzecz ochrony środowiska i promowanie zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jest największym, polskim stowarzyszeniem skupiającym ponad 65000 turystów oraz krajoznawców. Rozwija turystykę kwalifikowaną (głównie pieszą, górską, narciarską, rowerową i żeglarską), promuje krajoznawstwo, szkoli kadry turystyczne, prowadzi ponad 100 obiektów noclegowych o różnym standardzie, służących turystyce aktywnej oraz opiekuje się siecią ponad 60000 km szlaków turystycznych. Wspiera i popularyzuje ochronę przyrody, krajobrazu oraz dziedzictwa kulturowego. Uczestniczy w regionalnych inicjatywach mających na celu rozwój różnych form turystyki.

Na zdjęciu: Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy J. Ślęczka z z-cą Nadleśniczego Nadleśn. Siewierz M.Kowalskim

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *