Arcyciekawa książka o Dąbrowie Zielonej


Witold Błaszczyk, historyk regionalista, z pasją i miłością, od wielu lat – wzorem najwspanialszych dziejopisarzy – tworzy kronikę Gminy Dąbrowy Zielonej, gdzie spędził większość swojego życia, najpierw pracując jako nauczyciel w Soborzycach, następnie pełniąc funkcję dyrektora tej placówki.

 

Kolejny etap swojej nauczycielsko-wychowawczej ścieżki Witold Błaszczyk realizuje jako Gminny Dyrektor Szkół w Dąbrowie Zielonej i wreszcie jako inspektor oświaty w Urzędzie Gminy. Moment dołączenia do grupy inicjatywnej wydania albumu o twórczości dąbrowskiego artysty rzeźbiarza Jana Lamęckiego otwiera mu kolejne wyzwanie – historyczno-pisarskie. Zostaje współzałożycielem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Dąbrowa Zielona i gazety gminnej „Nowiny z Gminy”, którą od piętnastu lat prowadzi jako redaktor naczelny działu historycznego. Nabiera  rozmachu dziennikarskiego i pisze do różnych gazet, między innymi do „Gazety Częstochowskiej”, „Wieści Powiatowych”, „Razem na Wyżyny”.

W swym dorobku ma też tematyczne opracowania historyczne, jak „Szlachetne wojsko” czy „Likwidacja radiostacji”. Jest też znakomitym poetą – pisze fraszki, teksty piosenek, czego wyraz znajduje się także najnowszym dziele Witolda Błaszczyka pt. „Okruchy przeszłości i teraźniejszości Dąbrowy Zielonej i okolic”. Szczerze gratulujemy Panu Witoldowi tego wspaniałego dokumentu, opracowanego z niezwykłym pietyzmem. To kopalnia wiedzy o dziejach gminy, sięgających czasów średniowiecznych, opowieść o bohaterach zrywów powstańczych i kampanii wrześniowej, dziejach miejscowości i jej mieszkańcach. Ale to też opowieść o ludziach dnia codziennego, pasjonatach, rzemieślnikach, którzy budowali tradycje tej ziemi, jej kulturę, gospodarkę, rzeczywistość – tak charakterystyczną dla tego regionu własną historię.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *