Jubileusz w Kruszynie


Rok 2006 jest rokiem jubileuszowym dla Towarzystwa Przyjaciół Kruszyny, które obchodzi właśnie 20-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w budynku nowej szkoły w Kruszynie odbyło się zebranie sprawozdawcze TPK, podsumowujące miniony rok.
Otwarcia dokonał wójt gminy Kruszyna Bogusław Mielczarek wraz z prezesem Towarzystwa Małgorzatą Kluzą. Wiceprzewodniczący Rady Gminy Ryszard Maj wręczył legitymacje nowo przyjętym młodym członkom Towarzystwa.

W czasie zebrania przypomniano najważniejsze wydarzenia z dwudziestoletniej historii organizacji oraz jej główne cele. – Ideą Towarzystwa jest umacnianie ciągłości historycznej ziemi kruszyńskiej oraz ochrona dziedzictwa kulturowego. Dzięki temu możliwy jest ciągły rozwój Kruszyny – podkreślał przewodniczący Rady Gminy Zenon Kowalski.
Podczas drugiej części spotkania zgromadzeni mieli okazję uczestniczyć w otwarciu szczególnej wystawy zorganizowanej przez Towarzystwo. Zgromadzono na niej obrazy, grafiki i rysunki powstałe w czasie plenerów malarskich, przedstawiające Kruszynę i jej okolice, a także pamiątki historyczne, takie jak odznaczenia wojenne, dokumenty, stare zdjęcia i portrety znanych postaci związanych z gminą.

Towarzystwo Przyjaciół Kruszyny powstało w 1986 roku z inicjatywy grupy osób związanych z gminą, na czele z Antonim Marszałkiem, później jego pierwszym przewodniczącym. Jego głównymi zadaniami są wspomaganie rozwoju kultury i ochrona obiektów zabytkowych na terenie gminy.
Jednym z pierwszych osiągnięć TPK była budowa Obelisku Pamięci Narodowej poświęconego poległym w roku 1863. Obelisk, projektu Alicji Nadolskiej i Szymona Wypycha został odsłonięty w 1988 roku. Dzięki staraniom członków Towarzystwa wmurowano też pamiątkową tablicę w kościele parafialnym na 200 rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja, otwarto Izbę Historii z Domu Strażaka, odnowiono pomnik powstańców styczniowych i ufundowano nową bramę cmentarną. Działania stowarzyszenia zostały nagrodzone Złotym Medalem przez Radę Ochrony Zabytków.
Towarzystwo współpracuje z Urzędem Gminy i wójtem, a także z organizacją kombatancką i Regionalnym Muzeum w Radomsku. W wyniku wspólnych działań TPK i samorządu udało się wyposażyć bibliotekę publiczną w stanowiska komputerowe, a niedawno powstał projekt przyszłego herbu gminy, opracowany przez profesora Antoniewicza z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Od 1989 roku organizowane są w Kruszynie plenery malarskie, z udziałem m.in. artystów z Niemiec. Z inicjatywy TPK powstało lokalne wydawnictwo “Głos Gminy”, wybudowano też nową szkołę.
Lista osiągnięć jest o wiele dłuższa, a członkowie Towarzystwa nie zamierzają na tym poprzestać. – Obecnie organizujemy wycieczki po gminie, które mają za zadanie propagować piękno Kruszyny. W planach mamy otwarcie wystawy zdjęć przedstawiających naszą gminę sprzed kilkudziesięciu lat. Chcielibyśmy także po raz kolejny zorganizować plener malarski, tym razem z udziałem studentów szkół artystycznych. Naszym najważniejszym celem na przyszłość jest stworzenie monografii Kruszyny. W związku z tym nawiązaliśmy współpracę z profesorem Marcelim Antoniewiczem z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Wciąż jednak szukamy sponsorów, którzy umożliwią nam wydanie wspomnianej pracy naukowej – mówi prezes TPK Małgorzata Kluza.

ANNA STĘPIEŃ

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *