MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II W CZĘSTOCHOWIE / Medale łączące Litwę i Polskę


W Muzeum Monet i Medali św. Jana Pawła II odbył się wernisaż wystawy: Bałtyckie Triennale Medali – 500 lat sztuki medalierskiej na Litwie i w Polsce.

 

 

Bałtyckie Triennale Medali jest międzynarodową wystawą medalierską odbywającą się cyklicznie w krajach nadbałtyckich. W tym roku przypada już XI edycja, która początek miała w Muzeum Okręgowym w Toruniu mieszczącym się w Ratuszu Staromiejskim. Kolejnym miejscem prezentacji medali jest nasze częstochowskie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Tegorocznym tematem wystawy jest 500 lat sztuki medalierskiej na Litwie i w Polsce.

Dyrektor muzeum Krzysztof Witkowski otworzył uroczystość witając wszystkich zaproszonych gości, wśród których znaleźli się Ambasador Litwy w Polsce oraz Konsul Generalny Węgier. W swoim wystąpieniu JE Ambasador Litwy wyraził ogromną radość z otwarcia wystawy i 50-letniego związku Polski i Litwy.

– Bardzo cieszę się, że okazja być tu w Częstochowie jest tym razem związana z tak świetną uroczystością Polski i Litwy. Mamy dużo wspólnych społecznych świąt, dużo różnych uroczystości, ale 500-lecie medalierstwa w Polsce i w Litwie to na pewno jest ważne wydarzenie, które pokazuje jak długo nasze państwa są wspólnie, jak dużo stworzyliśmy wspólnie – powiedział ambasador Litwy w Polsce Eduardas Borisovas

Konsul Generalny Węgier podkreślił, że chociaż Papież Jan Paweł II był Polakiem to nadal jest bardzo ceniony na Węgrzech, a wspólni święci Polscy i Węgierscy to temat do kolejnej wystawy. – To radość być dziś w Częstochowie, miejscu które ma tyle związków z Węgrami. Jeśli mówimy o tych związkach, nie możemy zapomnieć o tym, gdzie teraz jesteśmy w muzeum, gdzie jest pokazywany wizerunek Jana Pawła II, który wiele razy był na Węgrzech i trochę też jest naszym papieżem. My narody w Europie Środkowej musimy szukać wspólnych tematów, wspólnych świętych i mam nadzieję, że następnym razem gdy się spotkamy będzie okazja pokazywać wspólnych świętych polskich i węgierskich, bo mamy takich świętych. – do zebranych swoje słowo wygłosił Konsul Generalny Węgier w Krakowie – Tibor  Gerencsér.

Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz podkreślił jak wielką wagę ma Muzeum Monet i Medali św. Jana Pawła II w Częstochowie, które poprzez medale, monety, wystawy przybliża postać św. Jana Pawła II, ale także organizuje inne wydarzenia cenne dla każdego pokolenia.

– Zawsze Słowianie Jana Pawła II traktowali jak swojego, był papieżem całego świata, ale Słowianie szczególnie go kochali. Cieszę się, że możemy dzisiaj również od strony medalierstwa zobaczyć to co nas łączy, a im więcej nas łączy tym bardziej jesteśmy braćmi. Cieszę się, że w moim mieście rodzinnym jest takie piękne muzeum, że już 10 lat istnieje i wierzę, że dalej będzie się rozwijać i realizować swoją kulturową misję – powiedział wicewojewoda Magdziarz.

Na wystawie można zobaczyć blisko 150 obiektów medalierskich autorstwa 73 artystów. Reprezentantami Polski są artyści medalierzy z całego kraju o znaczącym dorobku i ugruntowanej pozycji w dziedzinie medalierstwa, jak również artyści dla których medalierstwo stanowi jeden z obszarów twórczych zainteresowań. Ekspozycji współczesnych medali towarzyszy zbiór wybranych medali historycznych z kolekcji Muzeum Okręgowe w Toruniu nawiązujący do przewodniego tematu wystawy. Kuratorem XI Bałtyckich Triennale Medali jest Lina Kalinauskaitė, natomiast kuratorem polskiej odsłony imprezy jest Sebastian Mikołajczak.

Wśród przybyłych gości znaleźli się m. in.: Wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, Ambasador Litwy w Polsce Eduardas Borisovas, Konsul Generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér, Kurator wystawy w Polsce Sebastian Mikołajczak, Prezes Stowarzyszenia Artystycznego „Otwarte” – Stanisław Kośmiński – organizator wystawy, Bp Antoni Długosz, Dyrektor Biura posła Szymona Giżyńskiego – Grażyna Matyszczak , Przewodniczący NSZZ Solidarność Częstochowa – Jacek Strączyński, Redaktor Naczelna Gazety Częstochowskiej – Urszula Giżyńska.

Bartosz Półrolnik

—–

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *