Częstochowianie uczcili pamięć bohaterów Bitwy Warszawskiej


16 sierpnia 2023 roku w kościele pw. św. Jakuba w Częstochowie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji polskich bohaterów Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Ta polska Victoria obroniła Europę przed rosyjskim barbarzyńcą. Eucharystię sprawował  arcybiskup Wacław Depo. Podczas Mszy Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Posła Szymona Giżyńskiego, który uczestniczył w posiedzeniu Sejmu, reprezentowała dyrektor biura poselskiego Grażyna Matyszczak.   

Podczas Mszy Świętej  poczty sztandarowe wystawili: NSZZ ,,Solidarność” w Częstochowie, Unia Laikatu Katolickiego i Rycerze Kolumba. Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo w kazaniu przypomniał dziejowe zwycięstwo odradzającej się Polski, wielki zryw Polaków w Bitwie Warszawskiej i ich niezłomność w obronę polskiej niepodległości. W końcowej wypowiedzi podkreślił, że dzisiaj stoją przed Polakami wybory, które zdecydują o przyszłości naszej ojczyzny.

Po Mszy Świętej złożono kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Biegańskiego. Przewodniczący częstochowskiej ,,Solidarności” Jacek Strączyński wyraził swoje marzenie, aby w przyszłości obchody kolejnych rocznic Bitwy Warszawskiej miały znacznie szerszy wymiar.

Uroczystość przygotowało Stowarzyszenie Wolność i Niezawisłość.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *