XV Pielgrzymka Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę


„Deo et Patriae”. 30 lat powrotu „Niedzieli” (1981-2011)- pod takim hasłem odbędzie się w sobotę 17 września, w przeddzień Niedzieli Środków Społecznego Przekazu, XV Pielgrzymka Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę.

Podczas pielgrzymki planowane jest m.in. uroczyste wręczenie medali Mater Verbi 2011 dla osób angażujących się w apostolat słowa i tkwiących w obszarze medialnym Kościoła polskiego i Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. W trakcie spotkania nastąpi też rozstrzygnięcie konkursów „Niedzieli”: „Moje Boże Narodzenie” oraz konkursu papieskiego nt. „Co jest najważniejsze”.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. koncelebrowaną z homilią kard. Stanisława Nagyego w Bazylice Jasnogórskiej o godz. 10. Na zakończenie Mszy św. uczestnicy pielgrzymki odnowią Akt Oddania Matce Bożej Wspólnoty i Dzieła „Niedzieli”.

Następnie o godz. 12 w Auli Redakcji „Niedzieli” (ul. 3 Maja 12) będzie spotkanie z uczestnikami pielgrzymki, podczas którego wykład nt. „Moje spojrzenie na Niedzielę w jej 30-lecie” wygłosi o. prof. dr hab. Leon Dyczewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zaprezentowany również zostanie film przygotowany przez Studio Telewizyjne „Niedzieli” o historii tygodnika pt. pt. „Z piwnicy studenckiej na świat” .

Pielgrzymka „Niedzieli” połączona jest z jubileuszami pisma, 30-leciem „Niedzieli” od wznowienia pisma w 1981 r., a tym samym 30-leciem pracy ks. inf. Ireneusza Skubisia na stanowisku redaktora naczelnego „Niedzieli” i 85-leciem istnienia tygodnika.

– W 1981 r., 30 lat temu, ukazał się pierwszy numer „Niedzieli”, wskrzeszonej po 28 latach milczenia spowodowanego decyzją komunistycznej władzy w naszym kraju. Pismo, które od 1926 r. służyło Bogu i Ojczyźnie, musiało zamilknąć najpierw w czasie okupacji niemieckiej, a potem w czasach rządów komunistów. Dziś cieszymy się jego jubileuszem, będącym w jakiejś mierze jubileuszem całej naszej Ojczyzny, która w latach 80. i 90. ubiegłego wieku odzyskiwała na nowo swoją tożsamość.- podkreśla ks. inf. Ireneusz Skubiś

Również 16 września w ramach jubileuszu „Niedzieli” odbędzie się Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pt. „Deo et Patriae” w kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Częstochowie ( ul. Słowackiego 19 ), o godz. 19.

Pierwszy numer tygodnika katolickiego „Niedziela” ukazał się 4 kwietnia 1926 r. z polecenia bp. Teodora Kubiny pierwszego biskupa częstochowskiego.

W historii pisma redaktorami naczelnymi „Niedzieli” byli: ks. Wojciech Mondry (1926-37), ks. Stanisław Gałązka (1937-39), ks. Antoni Marchewka (1945-53). Aktualnie redaktorem naczelnym „Niedzieli” jest od 1981 r. ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Po aresztowaniu przez władze komunistyczne w 1947 r. ks. Antoniego Marchewki zastępowali go na stanowisku redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. Marian Rzeszewski i ks. Władysław Soboń.

W ciągu 85 lat istnienia „Niedziela” była zmuszona trzykrotnie zawiesić swoją działalność: w okresie II wojny światowej (1939-45) , w okresie PRL (1953-81) oraz w stanie wojennym (grudzień 1981).

Dzisiaj „Niedziela” to tygodnik katolicki o zasięgu ogólnopolskim i polonijnym, to instytucja multimedialna z własnym studiem internetowym, radiowym i telewizyjnym. To tygodnik posiadający własną serię wydawniczą „Biblioteki Niedzieli”.

ks. Mariusz Frukacz/tyg. kat. „Niedziela”

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *