VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę


 

27 maja br. (sobota) odbyła się VIII Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasna Górę w Częstochowie. W wydarzeniu brało udział około 20 000 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, 55 orkiestr, 9 zespołów artystycznych oraz 500 pocztów sztandarowych. Honorowy patronat nad pielgrzymką objął prezydent RP Andrzej Duda.

Przedsięwzięcie rozpoczęło się na Placu Biegańskiego, gdzie w rytm orkiestry OSP Mykanów pojawiły się kompanie m.in.: Reprezentacyjna PSP, Kompania Reprezentacyjna Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, kompania Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz strażaków z Ukrainy. Przedstawiciele PSP i Związku Ochotniczych Straży RP u stóp pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego złożyli wieniec w imieniu polskich strażaków. Następnie wszyscy, po komendzie komendanta głównego PSP gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka, wszyscy wyruszyli na Jasną Górę, gdzie została odprawiona  Msza Święta w intencji strażaków. Eucharystii przewodniczył Ordynariusz Warszawsko-Praski ksiądz biskup Romuald Kamiński. Duszpasterz wspominał o patriotycznej roli PSP i OSP.

Zarówno Państwowa Straż Pożarna, jak Ochotnicze Straże Pożarne są prawdziwą szkołą patriotyzmu. Przyczyniają się do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego, zwartego i wrażliwego na wzajemną pomoc – mówił biskup.

Podczas nabożeństwa komendant główny PSP Andrzej Bartkowiak opowiadał o zmianach w pożarnictwie na przekroju ostatnich lat, wartościach społecznych i roli strażaków, przytaczając wypowiedź honorowego patrona pielgrzymki i prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Tak bardzo cieszę się, że tyle dobrego dzieje się jeśli chodzi o pożarnictwo w ostatnich czasach, cieszę się z Waszej Ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Mam wielką radość z naszego rozwoju i jesteśmy elitą ratowniczą świata. Z całego serca za to dziękuję i proszę o jeszcze, musimy być dalej mocni oraz nieść wartości, które mamy na sztandarach Bóg Honor Ojczyzna. Pamiętajmy, że prezydent RP Andrzej Duda 4 maja podkreślił „”Jesteście fundamentem bezpieczeństwa Polski”, dopóki my jesteśmy, Polska jest bezpieczna – podkreślał komendant.

Puentą uroczystości było składanie wieńców przez strażaków pod Epitafium Smoleńskim, pod którym podczas Mszy Świętej ustanowiona została warta składająca się z dwóch strażaków PSP, Kompanii Reprezentacyjnej Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie oraz dwóch strażaków OSP. W trakcie utworu „Śpij kolego” oddano hołd 96 osobom, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.

Foto: Dawid Gątkowski

Dawid Gątkowski/ RED

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *