INTERWENCJA / Konieczny remont w Szkole Podstawowej 13 w Częstochowie. Aktualizacja


Sanitariaty w Szkole Podstawowej 13 w Częstochowie wymagają natychmiastowego remontu. Sanepid wydał w tej sprawie opinię w kwietniu 2022 roku. Bezczynność władz poraża, bo do tej pory nic z tym nie zrobiono.

 

 

25 stycznia 2024 r. Adrian Skrzypczak, prowadzący Fan Page Spostrzeżenia Mieszkańca Częstochowy, skierował pismo do Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, Przewodniczącego Rady Miasta w Częstochowie Zbigniewa Niesmacznego i p.o. Śląskiego Kuratora Oświaty Aleksandry Dyli w sprawie podjęcia natychmiastowych, stosownych działań, celem doprowadzenia do właściwego stanu sanitarno-technicznego sześciu pomieszczeń sanitarno-higienicznych dla uczniów w Szkole Podstawowej Nr 13, przy ul. Wręczyckiej w Częstochowie.

Przypomnijmy! 24 marca 2022 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Częstochowie przeprowadził kontrolę sanitarną w uczniów w Szkole Podstawowej Nr 13, która wykazała szereg nieprawidłowości sanitarno-technicznych w sześciu toaletach dla uczniów, usytuowanych na parterze oraz pierwszym piętrze budynku. Mijają prawie dwa lata od decyzji Sanepidu i jak do tej pory odpowiedzialne za edukację częstochowskie władze nic z tym nie zrobiły, a przedstawione przez Sanepid braki stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia dzieci. Co zatem orzekł Inspektor Sanitarny? Na  podstawie przeprowadzonej kontroli 14.04.2022 r. wydał decyzję, w której w sześciu pomieszczeniach toaletowych zarządził, między innymi:wymianę uszkodzonych i uzupełnienie brakujących płytek w glazurze ściennej oraz podłogowej, wymianę zniszczonej stolarki drzwiowej do kabin WC, wymianę skorodowanych i zniszczonych wsporników mocujących umywalki, pomalowanie sufitów oraz ścian.” Od tamtego czasu Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Częstochowie przeprowadził dodatkowe trzy kontrole: 20.06.2023 r., 30.10.2023 r., 21.11.2023 r. – wszystkie potwierdziły pierwszą ocenę i brak reakcji na zalecenia.

Co na to dyrektor szkoły Janusz Ferenc? Pierwszy krok uczynił dopiero 11.01.2023 r., czyli prawie rok od wydania decyzji przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Częstochowie. Wystąpił z pismem do Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy z prośbą o przyznanie środków finansowych w kwocie 80 000 zł na remont pomieszczeń sanitarno-technicznych, jednocześnie informując, że czasu coraz mniej, bo termin wydania zaleceń upływa 31.08.2023 r. Jednak Naczelnik zbytnio się nie przejął sytuacją. W piśmie z dnia 24.01.2023 r. stwierdził iż: „ze względów na limit wydatków na realizację zadań oświatowych określony w uchwale budżetowej na rok 2023 oraz prognozowane na obecnym etapie wykonanie planu, nie przewiduje się wygospodarowania środków, które mogłyby zostać przeznaczone na realizację ww. zadania.”

Mijają prawie dwa lata od decyzji Sanepidu i jak do tej pory odpowiedzialne za edukację częstochowskie władze nic z tym nie zrobiły. Sprawa ugrzęzła. Dzieci wciąż są narażone na niebezpieczeństwo. Stąd reakcja społecznego działacza Adriana Skrzypczaka, administratora portalu Spostrzeżenia Mieszkańca Częstochowy i jego apel o pomoc szkole. W piśmie do włodarzy napisał:

,,Szanowni Państwo, od prawie dwóch lat, czyli od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Częstochowie sześć pomieszczeń sanitarnych w Szkole Podstawowej Nr 13 w Częstochowie nie zostało doprowadzonych do właściwego stanu. W związku z powyższym można śmiało stwierdzić, że Miasto świadomie stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia dzieci nie podejmując żadnych działań. Co więcej, wystąpiono do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Częstochowie o wydłużenie terminu realizacji zaleceń. Wobec powyższego pytam się od czego zależy ta zła i nieodpowiedzialna wola? Może od tego, że mamy okres wyborczy i lepiej inwestować w coś, gdzie będzie można przeciąć wstęgę? Mam głęboką nadzieję i wierzę w to, że naprawdę zależy Państwu na dobru dzieci i w tym roku zostanie zadanie zrealizowane. Proszę pamiętać, że dzieci mają nie tylko obowiązki, ale mają też i prawa.”

UG

fot. http://sp13.edu.pl/

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *