KATYŃ – wielkie zobowiązanie


26 kwietnia 2014 roku na Cmentarzu Kule częstochowianie obchodzili 74. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Główny organizator – Stowarzyszenie Rodzina Katyńska – jak zawsze nadał uroczystości patriotyczny wymiar, który podkreśliło wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego, pieśni Boże coś Polskę i Roty.

Mszę Świętą św. w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej, Katastrofy Smoleńskiej i zmarłych członków Rodziny Katyńskiej koncelebrowali ks. gen, Stanisław Rospondek i ks. Tomasz Turczyn z parafii św. Mikołaja w Blachowni. Ks. Generał w swym kazaniu, cytatem śp. ks. Zdzisława Peszkowskiego „Tam ziemi zabrano godność”, dobitnie podkreślił nieludzkość mordu, jakiego sowieccy zbrodniarze dokonali na blisko 22 tysiącach Polakach. Wzruszającym akcentem nabożeństwa były ustawione przy ołtarzu insygnia: wyhaftowany obraz Matki Boskiej Katyńskiej i Krzyż Katyński, dzieła wykonane przez członków Częstochowskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.
W uroczystości razem z członkami Rodziny Katyńskiej modlili się: Szymon Giżyński – poseł PiS Ziemi Częstochowskiej, Ryszard Stefaniak – wiceprezydent Częstochowy, delegacja Starostwa Powiatowego w Częstochowie, Rada Kombatancka, przedstawiciele Szarych Szeregów, harcerze, Konfraternia Staropolska Orderu św. Stanisława BM wraz z przeorem Józefem Ulińskim, Teresa Jackiewicz i Krzepickie Towarzystwo Regionalne, IPN oddział Częstochowa, przedstawiciel Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa, młodzież z Częstochowy i regiony. Dostojną oprawę zapewniły liczne poczty sztandarowe szkół: Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Blachowni, Gimnazjum im. Bohaterów Września z Kruszyny, Zespół Szkół im. Synów Pułku z Węglowic, Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego z Wrzosowej, II LO im. R. Traugutta w Częstochowie, VI LO im. J. Dąbrowskiego w Częstochowie, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie, Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie, Gimnazjum nr 16 im. B. Chrobrego w Częstochowie oraz warta honorowa wystawiona przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Częstochowie.
Poproszony o głos poseł Szymon Giżyński powiedział: – Zwracam się do Państwa: Rodzino Katyńska, ponieważ wszyscy, jako reprezentanci społeczności Częstochowy i Ziemi Częstochowskiej, jesteśmy właśnie Rodziną Katyńską. Katyń to wielkie zobowiązanie i naczelne miejsce polskiej duchowości i mądrości zbiorowej. Tak powinno być od teraz na zawsze. Płynie nauka z tej wielkiej zbrodni na narodzie polskim, której dokonała sowiecka Rosja, towarzyszyła bezduszna nikczemność i hipokryzja tak zwanych zachodnich sojuszników, tak zwanego cywilizowanego świata. W warunkach naszego krajowego życia, temu katyńskiemu kłamstwu w czasach PRL-u towarzyszył, będący tego konsekwencją, wymuszony strach. My w tej chwili żyjemy w innej pedagogii, ale podobnie jak za czasów PRL, ta granica między kłamstwem i strachem z jednej strony a patriotyzmem jest bardzo wyrazista. Nie ma w tej chwili powodu do strachu, uroczystości katyńskie są legalne, są oficjalne, z udziałem tak zwanych najwyższych czynników. Ale są też przecież w naszej ojczyźnie ludzie i środowiska, które nie tylko się od tych świętości odwracają, ale i czasami plwają. Ta granica, która Katyń wyznacza, między patriotyzmem i zaprzaństwem, wciąż istnieje. I myślę, że nie jest to tylko sprawa pokoleniowa, to nie jest tak, że depozytariuszami tych świętości narodowych, tej pamięci są tylko potomkowie, są tu obecne dzieci, córki, synowie, a także wnukowie i prawnukowie. Rodziną Katyńską jest cały naród. I o tyle będzie narodem w przyszłości, o ile tą Rodziną Katyńską, jako wspólnota narodowa – pozostanie – puentował poseł Giżyński.
Wiceprezydent Ryszard Stefaniak, przekazując słowo w imieniu prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, na zakończenie przypomniał dzieło posła Szymona Giżyńskiego, który jako wojewoda częstochowski, w 1998 roku ufundował 18 tablic ku czci zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje nauczycieli i dyrektorów szkół z Częstochowy i regionu częstochowskiego.
Podczas uroczystości odbyła się kwesta na Fundację Żołnierze Niezłomni, która wspiera prace ekshumacyjne Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość zakończono złożeniem wieńców przy pomniku Ofiar Katynia, ufundowanym przez członków Częstochowskiej Rodziny Katyńskiej w 993 roku.
UG

Rozmowa z Anną Bielecką, przewodniczącą Stowarzyszenia Rodzina Katyńska

Zakończyła się święta uroczystość, dla Pani i Pani Rodziny szczególna, bo przecież Pani Dziadek został zamordowany w Katyniu. Co, po tak uduchowionej celebrze, czuje wnuczka polskiego żołnierza, którego zastrzeli Sowieci?

– Odczuwam przede wszystkim ogromne wzruszenie. Wszystko, co jest związane ze Zbrodnią Katyńską głęboko przeżywam. Po drugie czuję radość, z powodu coraz większej liczby młodzieży na uroczystości. Tyle szkół z Częstochowy i regionu. Mamy komu przekazać pamięć o zbrodni.

Co należy czynić, by prawda o Zbrodni Katyńskiej została do końca pokazana?
– Wreszcie powinna zostać ujawniona lista białoruska, do której nie ma dostępu, bo władze tego kraju nie chcą jej upublicznić. Powinno się też pokazać całą prawdę o Zbrodni Katyńskiej, bez niedomówień, przekrętów. I wreszcie, czas by tę zbrodnię uznano za ludobójstwo. Oni nie mogli się bronić, zostali podstępem zastrzeleni.

Poseł Giżyński podkreślił, że Rodziną Katyńską jest cały naród. Jak Pani odbiera te słowa?
– Jako misję i symbol. Cały naród powinien pamiętać o tej Zbrodni. Tam zginęła nasza inteligencja, kwiat polskiego narodu

Pani Anno, podczas Mszy Świętej wystawiliście Państwo Krzyż Katyński. Proszę przybliżyć jego historię.
– To jest Krzyż wykonany przez Władysława Panka, członka naszego Stowarzyszenia. Krzyż został poświęcony w pierwszą rocznicę katastrofy Smoleńskiej, podczas naszej uroczystości na cmentarzu. W podstawie jest ziemia z Katynia. Przy ołtarzu był też powieszony obraz Matki Boskiej Katyńskiej, wyhaftowany przez panią Zofię Kowalewską, też członkinię Częstochowskiej Rodziny Katyńskiej. Te dary zawsze towarzyszą naszym uroczystościom, Mszom Świętym, a na co dzień są w naszym biurze.

Swoistym miejscem w Częstochowie jest też Dolinka Katyńska, która powstała po Katastrofie Smoleńskiej.
– Katastrofa nagłośniła sprawę Katynia, to bardzo cenne, że powstało to miejsce i to z inicjatywy młodych ludzi. Dolinką opiekuje się Zespół Szkół Technicznych.
Dziękuję za rozmowę

1. Anna Bielecka, Beata Bielecka, , Ada Kublicka.

2. Podczas uroczystości przemówił poseł PiS Szymon Giżyński.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *