Hołd dla Powstańców Styczniowych


Przedstawiciele częstochowskiego środowiska Prawa i Sprawiedliwości, na czele z posłem Szymonem Giżyńskim, oddali hołd czci i pamięci Powstańcom Styczniowym. 22 stycznia 2024 roku członkowie PiS złożyli wieńce pod pomnikiem Romualda Traugutta przy LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie. 

– Stoimy tu dzisiaj przed pomnikiem jednego z największych bohaterów narodowych – Dyktatora Powstania Styczniowego Romualda Traugutta, by oddać Mu należną, dziękczynną cześć. Mało kto jest tak mocno osadzony w idiomie polskiej tożsamości narodowej: Bóg Honor Ojczyzna – jak właśnie Romuald Traugutt.
Gorliwy katolik, sumiennie pielęgnujący wskazówki wiary Ojców wobec siebie samego i najbliższych: żony i dzieci. Miłość zaś do Ojczyzny splatał w jedno z imperatywem Honoru. Na stokach warszawskiej cytadeli 5 sierpnia 1964 roku wznosił z ufnością wzrok ku Ojcu Niebieskiemu, wierząc niewzruszenie, iż jego patriotyczny czyn powtórzy się i ziści – odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
I tak się stało! W 50. rocznicę męczeńskiej śmierci Romualda Traugutta, 5 sierpnia 1914 roku, z krakowskich Olendrów, do zwycięskiego boju po niepodległość Polski wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego – powiedział do zgromadzonych poseł Szymon Giżyński.
Spotkanie zakończono okrzykiem ,,Cześć i Chwała Bohaterom
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *